Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sąd wyjaśnił sprawę fałszerstwa wyborczego

Fot. Łukasz Węglewski

Po 10 latach zakończyła się sprawa fałszerstwa wyborczego w Sorkwitach.

Decyzją Sądu Apelacyjnego w Białymstoku gmina Sorkwity może ubiegać się o zwrot pieniędzy, które wypłaciła niedoszłemu wójtowi Czesławowi Chotkiewiczowi. Na jego konta – w dwóch transzach – trafiło około 250 tysięcy złotych.

Stało się tak, bo kilka lat temu Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że niedoszły wójt stracił wynagrodzenie, które uzyskałby wygrywając wybory. Od tego wyroku gmina odwołała się do białostockiego Sądu Apelacyjnego.

– Konsekwencje finansowe ma ponieść 5 osób, które sfałszowały wybory. Każdy z nich musi zapłacić po ponad  20 tysięcy złotych – mówi aktualny wójt Sorkwit Józef Maciejewski.

00:00 / 00:00

Do fałszerstwa wyborczego doszło 10 lat temu. Pod koniec głosowania dwóch kandydatów na wójta miało tę samą liczbę głosów. Wtedy kilka głosów dopisano, a trzy przekreślono, co spowodowało, że stały się nieważne.

 

 

(lew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Sorkwity, wybory
fot. Andrzej Piedziewicz
Dom pojednania otwarty

Współpraca ewangelików z Mazur oraz z Niemiec doprowadziła do otwarcia Domu Pojednania w Sorkwitach. To ośrodek wypoczynkowy, ale specyficzny - zaznacza ksiądz Krzysztof Mutschmann, proboszcz parafii...

Zamknij
RadioOlsztynTV