Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są rozdawane z okazji Światowego Dnia Książki. Bibliotekarze zachęcają do wspólnego świętowania

Fot. K. Piasecka

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji wiele placówek kulturalnych i bibliotek na Warmii i Mazurach organizuje spotkania literackie online i konkursy dla czytelników.

Święto książki obchodzi także olsztyńska Miejska Biblioteka Publiczna, która oddaje do użytku dwie KSIĄŻKOchatki. To pomysł pracowników biblioteki na wypełnienie luki kulturalnej podczas pandemii.

W momencie gdy filie biblioteczne pozostają zamknięte, a czytelnicy mają bardzo ograniczony dostęp do zbiorów, istnieje możliwość popularyzacji literatury poprzez ekspozycję publikacji w dostępnych dla wszystkich miejscach. Dwie pierwsze KSIĄŻKOchatki stanęły przy plaży miejskiej w Olsztynie.

Niespodziankę dla mieszkańców przygotowali także bibliotekarze z Braniewa. W miejscach publicznych zostawili kilkadziesiąt książek, po to, by znalazca mógł je przeczytać i dalej puścić w obieg. Można je znaleźć m.in. w parku, na przystanku autobusowym czy w sklepie.

To nie pierwsza akcja nieodpłatnego przekazywania książek organizowana w Braniewie. Bibliotekarze uwolnią około stu dzieł literackich. Będą je także rozdawać mieszkańcom.

Posłuchaj relacji Anety Pastuszki

Biblioteka Narodowa opublikowała raport na temat stanu czytelnictwa w Polsce. Według niego 42 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu ostatniego roku. Nie brzmi to spektakularnie, ale jest to – jak się okazuje – najlepszy wynik od 6 lat. Tu jesteśmy tradycjonalistami. Częściej i chętniej czytamy książki w formie papierowej niż cyfrowej.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorski organizowany jest od 1995 roku przez UNESCO. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Jest to święto autorów, ilustratorów i wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa.

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

Autor: B. Gajlewska/ A. Pastuszka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w książka, książki, Światowy Dzień Książki
Książki na telefon w bibliotekach w Piszu i Giżycku

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem biblioteki publiczne w województwie warmińsko-mazurskim są zamknięte. Nie oznacza to jednak, że książek nie można wypożyczyć. Niektóre placówki na Mazurach dają taką...

Zamknij
RadioOlsztynTV