Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są plany pogłębienia wejścia portu we Fromborku. „Staramy się o pozyskanie środków”

Port we Fromborku. Fot. pixabay

Żeglarze pływający na wodach Zalewu Wiślanego chcą pogłębienia wejść do portów w Tolkmicku, Nowej Pasłęce oraz Fromborku.

Ostatni raz wejście pogłębiono 4 lata temu. Jak mówi komandor Morskiego Klubu Żeglarskiego „DAL” we Fromborku Tadeusz Karpowicz, obecnie jest zaledwie 80 centymetrów głębokości na wejściu do portu we Fromborku.

Byłem na sonarze, który mierzył podejścia we Fromborku. Mam wykres map. Przy średnim stanie wody jest 80 centymetrów w podejściu na Frombork. Nie ma stabilnej sytuacji. Byłem osobiście w Urzędzie Morskim, u pani dyrektor, prosząc o możliwości pogłębienia podejścia.

00:00 / 00:00

Myślimy o pogłębieniu wejść do portów położonych nad Zalewem Wiślanym. W pierwszej kolejności pogłębiony zostanie Frombork – mówi Anna Stelmaszyk-Skwierczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że stan wejść do portu nie jest zbyt dobry, więc staramy się o pozyskanie środków. W planach mamy wykonanie tych prac. W tej chwili myślimy o Fromborku, ale tam jest potrzebna większa praca, to nie jest podczyszczenie. W zeszłym roku było tam już bardzo źle. Jeśli dostaniemy więcej pieniędzy, to pod uwagę są też brane inne porty.

Prace pogłębiarskie miałaby rozpocząć się we wrześniu tego roku. Urząd Morski w planach ma także kupno pogłębiarki, która będzie prowadziła prace na Zalewie Wiślanym.

 

 

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Tolkmicko, Frombork, port, nowa pasłęka
Frombork chce być uzdrowiskiem

Frombork od 2015 roku jest obszarem ochrony uzdrowiskowej. Oznacza to, że miasto może starać się o status uzdrowiska. Są ku temu możliwości, ponieważ na terenie Fromborka...

Zamknij
RadioOlsztynTV