Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są korekty w Zielonym Ładzie. To odpowiedź na protesty rolników

Fot. P. Getka

Są korekty w Zielonym Ładzie. Komisja Europejska ugięła się pod wpływem protestów i zaproponowała pakiet rozwiązań. Złagodzone mają być wyśrubowane normy środowiskowe. Zmniejszone zostaną obciążenia administracyjnie.

Przede wszystkim zniesiony został obowiązek ugorowania. Rolnicy, którzy nie będą wyłączać 4 procent ziemi z upraw, nadal będą mogli otrzymywać unijne dopłaty bezpośrednie. Wcześniej były im one zabierane. Będą natomiast zachęty. Rolnicy, którzy dobrowolnie zdecydują się na odłogowanie, będą mogli otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe.

Są też zmiany jeśli chodzi o zimową okrywę glebową. Państwa członkowskie będą miały więcej swobody w określaniu, kiedy dokładnie będzie ona obowiązywać i Komisja nie będzie narzucać sztywnych okresów. Rolnik nie będzie zobowiązany także do płodozmianu, tylko zróżnicowania upraw. To sprawi, że rolnikom dotkniętym suszą lub nadmiernymi opadami deszczu będzie łatwiej spełnić wymogi.

Jest też zwolnienie małych gospodarstw o powierzchni poniżej 10 hektarów z kontroli i kar związanych z przestrzeganiem norm środowiskowych. To, jak poinformowała Komisja, znacząco zmniejszy obciążenia administracyjne związane z kontrolami. W Polsce gospodarstw poniżej 10 hektarów jest ponad 70 procent.

Zgodnie z kolejną propozycją Komisji dwa razy w roku, a nie tylko raz, unijne kraje będą mogły zmieniać swoje plany strategiczne dotyczące realizowanych założeń unijnej polityki rolnej, finansowanych z europejskiego budżetu. – Komisja podejmuje zdecydowane i szybkie działania, aby wesprzeć naszych rolników w czasie, gdy borykają się oni z licznymi wyzwaniami i obawami – skomentowała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Do zmian odniósł się także komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Ocenił, że propozycje obejmują pragmatyczne i ukierunkowane podejście, aby umożliwić dobrą pracę naszych rolników i zapewnić państwom członkowskim większą elastyczność w osiąganiu celów Wspólnej Polityki Rolnej.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

Więcej w rolnictwo, protest rolników
Jerzy Wcisła: w połowie przyszłego roku statki wpłyną do portu w Elblągu

- Niezależnie od tego, kto zostanie prezydentem Elbląga, duże statki będą wpływały do portu - zapewniał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła....

Zamknij
RadioOlsztynTV