Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rząd przygotował program wsparcia terenów po byłych PGR-ach. Za kilka dni rusza nabór wniosków

Blok popegeerowski. Fot. Ł.Węglewski

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział program wsparcia dla terenów byłych PGR-ów, które ucierpiały w trakcie transformacji gospodarczej.

Według niego ma być to naprawienie błędów poprzednich rządów, które przez długie lata zaniedbywały kwestię byłych państwowych gospodarstw rolnych. Mateusz Morawiecki powiedział, że na wsparcie dla tych terenów przeznaczonych zostanie 250 milionów złotych w ramach rządowego programu realizacji inwestycji lokalnych.

Od 4 stycznia do 12 lutego 2021 roku gminy mogą składać wnioski o wsparcie dla obszarów popegeerowskich. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker powiedział, że gminy mogą się ubiegać o dofinansowanie do inwestycji w kwocie 5 milionów złotych.

O środki mogą ubiegać się wszystkie gminy, w których w przeszłości istniały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Wnioski można składać do wojewodów, którzy będę je opiniować wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

W 1990 roku na terenach obecnego województwa warmińsko-mazurskiego w PGR-ach pracowało 65 tysięcy osób. Były to duże kombinaty rolne, takie jak Łyna czy Mazury, a Kętrzyńskie Zjednoczenie Rolniczo-Przemysłowe było największym w Polsce gospodarstwem rolnym liczącym 100 tysięcy hektarów.

PGR-y zostały zlikwidowane na mocy ustawy w 1991 roku. Przejęła je Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. W kolejnych latach tysiące hektarów ziemi sprzedano lub przekazano nieodpłatnie (np. Lasom Państwowym). Dwie trzecie pracujących w nich ludzi zwolniono, reszta przeszła na emerytury. Do 1995 roku zlikwidowano w całym kraju 1654 pegeery.

Rząd zakłada, że pierwsze pozytywne skutki pomocy będą widoczne w ciągu dwóch najbliższych lat, a w niektórych przypadkach nawet po 12 miesiącach.

 

Autor: IAR/W. Chromy
Redakcja: B.Gajlewska/B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, pomoc, PGR, wsparcie
Ponad 5 miliardów złotych na drogi i ponad miliard na kolej. Ile wydano na tegoroczne inwestycje w regionie?

W Olsztynie podsumowano wydatki z budżetu państwa, które w kończącym się roku wsparły modernizację infrastruktury na Warmii i Mazurach. Ponad 5 mld zł wydano na drogi,...

Zamknij
RadioOlsztynTV