Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruszyły zbiory w Puszczy Piskiej. Alpiniści chcą zgromadzić ćwierć tony szyszek

Fot. M. Zbrożek

W Puszczy Piskiej trwają zbiory szyszek sosny. Leśnicy planują zebrać tej zimy 250 kilogramów szyszek, z których pozyskają około 3 kilogramów nasion.

Sosny przeznaczone do zbioru szyszek mają ponad 100 lat i około 30 metrów wysokości. Szyszki zbierane są w Wyłączonym Drzewostanie Nasiennym.

Na zlecenie Nadleśnictwa Pisz zajmują się tym osoby przeszkolone do prac na wysokościach. Pracują w koronach drzew, w uprzężach alpinistycznych. Szyszki wkładane są do worków, które po wypełnieniu opuszczane są na ziemię.

Na podstawie obserwacji koron drzew tegoroczny urodzaj sosny został określony jako „średnio-dobry”. Oznacza to, że z jednego drzewa można zebrać od 5 do 8 kilogramów szyszek. W latach rekordowego urodzaju zdarzały się sosny, z których pozyskiwano nawet do 20 kilogramów.

Zebrane w Nadleśnictwie Pisz szyszki trafią do wyłuszczarni w Rucianem-Nidzie. Z otrzymanych nasion nadleśnictwo założy tzw. uprawy pochodne, aby w przyszłości móc zbierać nasiona o wyselekcjonowanym materiale genetycznym i sadzić nowe drzewa.

Fot. M. Zbrożek

Wyłuszczarnia nasion w Rucianem Nidzie. Fot. Lasy Państwowe

Autor: B. Gajlewska za PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w las, Pisz, drzewa, sosna, Ruciane-Nida, szyszki, nasiona, szyszkobranie
Leśnicy podsumowali akcję Kłusownik

W Nadleśnictwie Korpele koło Szczytna przeprowadzono akcję Kłusownik. Leśnicy wraz z myśliwymi z kół łowieckich i policją przeszukali miejsca, zagrożone kłusownictwem. Udało się znaleźć kilkanaście wnyków....

Zamknij
RadioOlsztynTV