Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rusza rządowy program leczenia niepłodności metodą in vitro

1 czerwca rusza rządowy program leczenia niepłodności metodą in vitro. Program będzie realizowany w 58 ośrodkach medycznych na terenie całego kraju.

Jak zaznaczyła szefowa Ministerstwa Zdrowia Izabela Leszczyna, podobny program z sukcesami funkcjonował w Polsce w przeszłości. Rząd i eksperci uważają, że jego wznowienie pozwoli przyjść na świat wielu dzieciom. Dodała, że 10 lat temu, gdy premierem była Ewa Kopacz, dzięki programowi in vitro urodziło się 22 tysiące 365 dzieci, czyli populacja małego miasta.

To jest program dla kobiet i mężczyzn, dla tych wszystkich, którzy chcą doświadczyć rodzicielstwa, ale bez wsparcia medycznego nie są w stanie tego cudu rodzicielstwa po prostu doświadczyć

– powiedziała Izabela Leszczyńska.

Wsparcie in vitro będzie dotyczyło również osób chorych na nowotwory. Leczenie niektórych nowotworów uszkadza płodność ludzi młodych, wówczas można zamrozić komórki rozrodcze i wykorzystać je po zakończeniu terapii onkologicznej.

Rządowy program leczenia niepłodności obejmuje małżeństwa oraz pary o wspólnym pożyciu ze stwierdzoną lub nieskutecznie leczoną niepłodnością w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu. Skorzystać kobiety do 42 roku życia, które korzystają z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia oraz do 45 roku życia – kobiety korzystające z dawstwa oocytów lub zarodka. Limit wieku dla mężczyzn, którzy mogą skorzystać z programu to 55 lat.

Na 5-letni program in vitro rząd ma zapewnić 2,5 miliarda złotych. Program będzie realizowany do 31 grudnia 2028 roku.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

Więcej w kobieta, dzieci, zdrowie, płodność, leczenie, rodzice, in vitro, mężczyzna, ministerstwo zdrowia, niepłodność
Trwa sezon szkolnych wycieczek. Autokary pod lupą kontrolerów

Przełom maja i czerwca to w szkołach i przedszkolach czas biwaków oraz wycieczek. Aby wyjazd był udany, musi być nie tylko ciekawie zorganizowany, ale przede wszystkim...

Zamknij
RadioOlsztynTV