Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rusza pilotażowy program. Mieszkanki Elbląga będą mogły wypożyczać urządzenie do monitorowania płodu

Ciężarne z Elbląga będą mogły wypożyczać urządzenia do monitorowania płodu. Zapisy badania będą na bieżąco monitorowane przez specjalistów i w razie nieprawidłowości, pacjentka zostanie poinstruowana, co ma robić.

Urząd Miasta Elbląga poinformował o rozpoczęciu pilotażowego programu w zakresie telemedycyny. Ciężarne mieszkanki Elbląga będą mogły bezpłatnie wypożyczyć system do zdalnego monitorowania dobrostanu płodu – KTG Pregnabit. Pozwala ono na przeprowadzenie kardiotokografii w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w szpitalu. Zapisy są na bieżąco analizowane przez specjalistów z Medycznego Centrum Telemonitoringu. Personel medyczny jest w stałym kontakcie z pacjentką. W razie nieprawidłowości wdraża odpowiednie procedury, z wezwaniem karetki włącznie.

O wypożyczenie urządzenia mogą ubiegać się kobiety w ciąży pojedynczej, od 35 tygodnia ciąży podwyższonego ryzyka. Ciężarne muszą mieszkać w Elblągu, a chęć wypożyczenia urządzenia zgłosić do Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

Każda kobieta zostanie poinstruowana, jak ma korzystać z urządzenia. Domowy pomiar trwa 30 minut. Elbląski magistrat dysponuje 10 urządzeniami do wykonywania badań KTG. Przewidywany koszt tego pilotażu w 2021 roku wynosi 6,5 tys. zł.

Elbląg jest trzecim samorządem (po Wrocławiu i gminie Kurów), który przystąpił do takiego programu.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, ciąża
Lepiej szczepić się przeciwko grypie czy koronawirusowi? Słuchaj Porannych Pytań z Elbląga

Warto szczepić się zarówno przeciwko grypie jak i koronawirusowi zwłaszcza, że nie kolidują ze sobą – mówił goszczący w Porannych Pytań dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarnej w...

Zamknij
RadioOlsztynTV