Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rusza akcja anonimowych testów na HIV. „Mamy wiele doskonałych leków”


Można to zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. Wojewódzka stacja sanitarno-epidemiologiczna w Olsztynie zaprasza na testy w kierunku HIV. Badania można robić przez tydzień.

Celem akcji jest wczesne wykrywanie wirusa, który dzięki lekom hamuje rozwój AIDS. Jak przyznaje warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko, dziś mało mówi się o HIV z powodu szerokiej gamy leków, które pozwalają prowadzić komfortowe życie. Ważna jest jednak edukacja społeczeństwa.

Dzisiaj się mało mówi o zakażeniach wirusem HIV, ponieważ mamy już wiele doskonałych leków, które pozwalają pacjentowi na długie życie w dobrym komforcie. Żeby móc leczyć takiego pacjenta, trzeba wiedzieć jaki jest jego status. Bardzo często bywa tak, że pacjent ginie nie z powodu HIV, ale innej choroby, która pojawia się w dużo późniejszym okresie i HIV być może nie miał tutaj dużego znaczenia. Wszędzie są metody, tylko trzeba mieć dobrą wiedzę.

00:00 / 00:00

Trwa Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV,a 1 grudnia obchodzony będzie Światowy Dzień AIDS.

.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, sanepid, badania, Janusz Dzisko, hiv, aids, testy
W trudnych czasach coraz częściej potrzebujemy psychologa. „Nie bójmy się prosić o pomoc”

Wzrosła liczba osób korzystających z pomocy psychologów współpracujących z Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim. Przy wojewodzie od 10 lat działa specjalny zespół psychologicznej interwencji kryzysowej. Jesteśmy w bardzo...

Zamknij
RadioOlsztynTV