Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Kętrzyn, Regiony
Rozpoczyna się remont w Wilczym Szańcu. Skorzystają na nim turyści
W Wilczym Szańcu rozpoczyna się rozbudowa budynku hotelowo-restauracyjnego – poinformowało Nadleśnictwo Srokowo. Z myślą o turystach zaplanowano też nową wystawę i budowę pomostu widokowego w ruinach bunkra Hitlera.
Remont ma poprawić standard obsługi osób zwiedzających dawną kwaterę Adolfa Hitlera, gdzie obecnie mieści się Ośrodek Edukacji Historyczno-Przyrodniczej „Wilczy Szaniec”.
– Rozbudowa i modernizacja budynku, w którym na dole mieści się restauracja, a na górze pokoje hotelowe, będzie kosztować ponad 10 mln zł – powiedział nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz.
Myślę, że będzie to bardzo ciekawy budynek, bo dalej będzie spełniał dotychczasowe funkcje – czyli hotel, restauracja, kuchnia, ale będzie też rozbudowany o salę konferencyjną, modernizację hotelu, letnią salę restauracyjną i punkt widokowy na dachu.
– Prace będą prowadzone etapami, żeby nie kolidowały ze szczytem sezonu turystycznego. Zakładamy, że na wszystko potrzeba około 20 miesięcy – dodał nadleśniczy.
Pracownicy być może jeszcze w tym tygodniu, albo po niedzieli będą na placu budowy. Prace wykona konsorcjum dwóch lokalnych firm z terenu Kętrzyna.
Budynek hotelowo-restauracyjny to jedna z niewielu zachowanych w całości historycznych budowli Wilczego Szańca. Większość pozostałych obiektów wysadzili Niemcy przed nadejściem Armii Czerwonej. W czasie wojny na dole tego budynku mieściły się garaże, a na górze kwaterowała tzw. gwardia przyboczna Hitlera, odpowiadająca za jego bezpieczeństwo.
Dlatego – jak przekazał nadleśniczy – zakres prac uzgodniono z konserwatorem zabytków, chociaż obiekt nie jest wpisany do rejestru. Budynek zostanie wyremontowany i zmodernizowany, na dachu powstanie taras widokowy z siatką maskującą nawiązującą do pierwotnego wyglądu tego miejsca. Restauracja będzie powiększona o zadaszoną część letnią. Do hotelu zostanie dobudowana spora sala konferencyjna.
Położony w lasach koło Gierłoży Wilczy Szaniec jest jedną z największych atrakcji turystycznych Mazur. Rocznie odwiedza go około 300 tys. osób.
Tych ludzi trzeba obsłużyć, muszą mieć gdzie wypocząć, przenocować i coś zjeść. Dlatego staramy się poprawić standard budynku hotelowo-restauracyjnego i podnosić jakość obsługi turystów
– zaznaczył Piotrowicz.
W ubiegłym roku oddano do użytku nowy budynek obsługi turystów
Mieszczą się w nim m.in. umywalnie, pomieszczenia dla matek z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami, sklepik z pamiątkami i kawiarenka. Przed wakacjami planowane jest otwarcie nowej wystawy pt. „Czas terroru 1939-1945”. Nadleśnictwo ma też w planach budowę pomostu widokowego, który umożliwi zwiedzającym oglądanie wnętrza ruin bunkra Hitlera.
Wilczy Szaniec (Wolfsschanze) był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie i centrale dalekopisowe.
Kwatera zajmowała 250 ha i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.
Autor: K. Kantor / M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski / K. Ośko
Powstał nowy obiekt w Wilczym Szańcu. To nie jedyna nowość dla turystów
ZOBACZ TAKŻE
Powstał nowy obiekt w Wilczym Szańcu. To nie jedyna nowość dla turystów Kolejne zmiany w Wilczym Szańcu na Mazurach. Obiekt w Gierłoży był główną kwaterą […]
Właściciele Wilczego Szańca podsumowują miniony rok Liczba odwiedzających w tym roku Wilczy Szaniec spadła o ponad 20 procent - wynika z […]
Jak wyglądał sezon turystyczny w Wilczym Szańcu? Byłą siedzibę Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży koło Kętrzyna odwiedziło w tym roku […]
Kompleks „Wilczy Szaniec” przechodzi remont. W Gierłoży powstanie m.in. stacja do ładowania aut elektrycznych Nadleśnictwo Srokowo, które zarządza byłą wojenną kwaterą Hitlera "Wilczy Szaniec" w […]