Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczyna się remont w Wilczym Szańcu. Skorzystają na nim turyści

Fot. P. Getka

W Wilczym Szańcu rozpoczyna się rozbudowa budynku hotelowo-restauracyjnego – poinformowało Nadleśnictwo Srokowo. Z myślą o turystach zaplanowano też nową wystawę i budowę pomostu widokowego w ruinach bunkra Hitlera.

Remont ma poprawić standard obsługi osób zwiedzających dawną kwaterę Adolfa Hitlera, gdzie obecnie mieści się Ośrodek Edukacji Historyczno-Przyrodniczej „Wilczy Szaniec”.

– Rozbudowa i modernizacja budynku, w którym na dole mieści się restauracja, a na górze pokoje hotelowe, będzie kosztować ponad 10 mln zł – powiedział nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz.

Myślę, że będzie to bardzo ciekawy budynek, bo dalej będzie spełniał dotychczasowe funkcje – czyli hotel, restauracja, kuchnia, ale będzie też rozbudowany o salę konferencyjną, modernizację hotelu, letnią salę restauracyjną i punkt widokowy na dachu.

00:00 / 00:00

– Prace będą prowadzone etapami, żeby nie kolidowały ze szczytem sezonu turystycznego. Zakładamy, że na wszystko potrzeba około 20 miesięcy – dodał nadleśniczy.

Pracownicy być może jeszcze w tym tygodniu, albo po niedzieli będą na placu budowy. Prace wykona konsorcjum dwóch lokalnych firm z terenu Kętrzyna.

00:00 / 00:00

Budynek hotelowo-restauracyjny to jedna z niewielu zachowanych w całości historycznych budowli Wilczego Szańca. Większość pozostałych obiektów wysadzili Niemcy przed nadejściem Armii Czerwonej. W czasie wojny na dole tego budynku mieściły się garaże, a na górze kwaterowała tzw. gwardia przyboczna Hitlera, odpowiadająca za jego bezpieczeństwo.

Dlatego – jak przekazał nadleśniczy – zakres prac uzgodniono z konserwatorem zabytków, chociaż obiekt nie jest wpisany do rejestru. Budynek zostanie wyremontowany i zmodernizowany, na dachu powstanie taras widokowy z siatką maskującą nawiązującą do pierwotnego wyglądu tego miejsca. Restauracja będzie powiększona o zadaszoną część letnią. Do hotelu zostanie dobudowana spora sala konferencyjna.

Położony w lasach koło Gierłoży Wilczy Szaniec jest jedną z największych atrakcji turystycznych Mazur. Rocznie odwiedza go około 300 tys. osób.

Tych ludzi trzeba obsłużyć, muszą mieć gdzie wypocząć, przenocować i coś zjeść. Dlatego staramy się poprawić standard budynku hotelowo-restauracyjnego i podnosić jakość obsługi turystów

– zaznaczył Piotrowicz.

W ubiegłym roku oddano do użytku nowy budynek obsługi turystów

Mieszczą się w nim m.in. umywalnie, pomieszczenia dla matek z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami, sklepik z pamiątkami i kawiarenka. Przed wakacjami planowane jest otwarcie nowej wystawy pt. „Czas terroru 1939-1945”. Nadleśnictwo ma też w planach budowę pomostu widokowego, który umożliwi zwiedzającym oglądanie wnętrza ruin bunkra Hitlera.

Wilczy Szaniec (Wolfsschanze) był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie i centrale dalekopisowe.

Kwatera zajmowała 250 ha i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.

Autor: K. Kantor / M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski / K. Ośko

Powstał nowy obiekt w Wilczym Szańcu. To nie jedyna nowość dla turystów

Właściciele Wilczego Szańca podsumowują miniony rok

Jak wyglądał sezon turystyczny w Wilczym Szańcu?

Nowe inwestycje w Wilczym Szańcu. Sprawdź, co się zmieni

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w remont, turystyka, Wilczy Szaniec, turyści, rozbudowa, video
Zabytkowe kamienice dotacją na remont. Trwa nabór wniosków

Mieszkańcy Olsztyna mogą się starać o dotację na remont zabytkowych kamienic. Trwa nabór wniosków o dofinansowanie prac konserwatorskich i remontowych. Wnioski można składać do 3 marca...

Zamknij
RadioOlsztynTV