Rozpoczyna się nowa era kryminalistyki w Polsce
Każde województwo będzie miało laboratorium, specjalizujące się w innej dziedzinie kryminalistyki. Najwięksi specjaliści z zakresu kryminalistyki i kryminologii z całej Polski przyjechali do Szczytna.
W tej chwili laboratoria podległe komendom wojewódzkim zajmują się szerokim zakresem dziedzin. Olsztyńska placówka wykonuje badania od biologicznych i chemicznych po daktyloskopijne i balistyczne. Chodzi o to by usprawnić prowadzenie śledztw, podnieść poziom wiedzy i zmodernizować sprzęt – poinformował Waldemar Krawczyk, dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego w Warszawie. W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbywa się konferencja poświęcona bolączkom kryminalistyki.
Zdaniem Waldemara Krawczyka, dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego w Warszawie, największym problemem w prowadzeniu śledztw jest brak odpowiedniego zaplecza do badania dowodów z miejsca przestępstwa. Dlatego jego placówka opracowała plan naprawczy. Strategia zakłada standaryzację, regionalizację i specjalizację laboratoriów, gdyż żadnego państwa nie stać na to, by mieć tyle placówek na wysokim poziomie. Każde laboratorium w województwie będzie się specjalizowało w danej dziedzinie, co pozwoli na wyposażenie go w najlepszej klasy sprzęt – dodał dyrektor Krawczyk.
Do wyspecjalizowanego ośrodka będą trafiały konkretne materiały dowodowe z całej Polski. Jak powiedziała Radiu Olsztyn prof. Wioletta Kwiatkowska-Wójcikiewicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wiele przestępstw pozostaje wciąż nierozwiązanych z powodu braku wiedzy o zabezpieczaniu dowodów. A jej zdaniem, ślady pozostawione na miejscu przestępstwa wiele mówią o sprawcy. Konferencja w Szczytnie potrwa do jutra.
Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej