Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczyna się nowa era kryminalistyki w Polsce

Laboratorium kryminalistyczne, fot. D. Grzymska

Każde województwo będzie miało laboratorium, specjalizujące się w innej dziedzinie kryminalistyki. Najwięksi specjaliści z zakresu kryminalistyki i kryminologii z całej Polski przyjechali do Szczytna.

W tej chwili laboratoria podległe komendom wojewódzkim zajmują się szerokim zakresem dziedzin. Olsztyńska placówka wykonuje badania od biologicznych i chemicznych po daktyloskopijne i balistyczne. Chodzi o to by usprawnić prowadzenie śledztw, podnieść poziom wiedzy i zmodernizować sprzęt – poinformował Waldemar Krawczyk, dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego w Warszawie. W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbywa się konferencja poświęcona bolączkom kryminalistyki.

Zdaniem Waldemara Krawczyka, dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego w Warszawie, największym problemem w prowadzeniu śledztw jest brak odpowiedniego zaplecza do badania dowodów z miejsca przestępstwa. Dlatego jego placówka opracowała plan naprawczy. Strategia zakłada standaryzację, regionalizację i specjalizację laboratoriów, gdyż żadnego państwa nie stać na to, by mieć tyle placówek na wysokim poziomie. Każde laboratorium w województwie będzie się specjalizowało w danej dziedzinie, co pozwoli na wyposażenie go w najlepszej klasy sprzęt – dodał dyrektor Krawczyk.

Do wyspecjalizowanego ośrodka będą trafiały konkretne materiały dowodowe z całej Polski. Jak powiedziała Radiu Olsztyn prof. Wioletta Kwiatkowska-Wójcikiewicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wiele przestępstw pozostaje wciąż nierozwiązanych z powodu braku wiedzy o zabezpieczaniu dowodów. A jej zdaniem, ślady pozostawione na miejscu przestępstwa wiele mówią o sprawcy. Konferencja w Szczytnie potrwa do jutra.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

 

Walizka z przyrządami do badań kryminalistycznych, fot. D. Grzymska


 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja
Widziałeś nocny wypadek na „51” – pomóż policji

Policjanci z Dobrego Miasta szukają świadków nocnego wypadku na drodze nr 51. Kilka minut po północy niedaleko Kosynia, prawdopodobnie ciężarówka potrąciła pieszego. Mężczyzna w wieku około...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV