Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczął się nabór filmów na WAMA Film Festival

Fot. WAMA Film Festival

Rusza nabór filmów do dwóch sekcji konkursowych 11. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie. Filmy do Konkursu Filmów Krótkich oraz Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych można nadsyłać do 30 czerwca 2024 roku.

Twórcy, którzy zgłoszą swoje filmy do Konkursu Filmów Krótkich, powalczą o Grand Prix i Nagrodę Specjalną. Jury przyznana również nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego. Specjalne wyróżnienie ogłosi także złożone ze społeczników i artystów Jury Warmii i Mazur. Od 2021 roku nagroda ta nosi imię Anny Wasilewskiej – osoby, bez której festiwal nie miałby szans powstać i rozwijać się w stolicy regionu.

Filmy krótkometrażowe to często małe arcydzieła, które są pochowane w gąszczu dorosłego kina. Są wolne twórczo i przez to operują świeżym językiem i oryginalną formą, bo nieskażone ingerencją wielkich producentów i machiny dystrybucyjnej. Jednocześnie filmy krótkometrażowe są coraz bardziej śmiałe i coraz lepiej realizowane, dlatego jestem pewny, że na tegorocznym WAMA Film Festival odkryjemy nowe talenty i wspaniałe filmy

– powiedział Marcin Kot Bastkowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Na zgłoszenia do Konkursu Filmów Krótkich czekamy do końca czerwca. Po tym terminu komisja selekcyjna zasiądzie do żmudnej pracy obejrzenia każdego z filmów i wybrania około 20, które pokażemy we wrześniu w Olsztynie.

W programowaniu konkursu najważniejsze i najbardziej fascynujące dla mnie jest konfrontowanie moich propozycji z publicznością w kinie. Staram się zawsze wybierać najciekawsze, najpiękniejsze, najoryginalniejsze i najbardziej aktualne filmy i układać projekcje w taki sposób, żeby te wybrane filmy stanowiły dla siebie wzajemny kontekst, rozmawiały ze sobą lub wręcz sobie zaprzeczały. Na festiwalu oglądam je wszystkie jeszcze raz, już na dużym ekranie i największą radością i satysfakcją są dla mnie żywe reakcje i na sali kinowej, i po seansie, bo wtedy czuję, że wybierając kino, które sama przeżywam, wybieram naprawdę dobrze

– podkreśliła Marta Karnkowska, koordynatorka programowa Konkursu Filmów Krótkich.

Międzynarodowy Konkurs Koprodukcji Filmowych

W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych udział wezmą pełnometrażowe filmy fabularne, w których realizację byli zaangażowani twórcy z kilku krajów. Zwycięzcę wybiera publiczność festiwalu.

Prezentowane w trakcie festiwalu filmy każdego roku zdobywają uznanie międzynarodowego grona krytyków i publiczności. „Opadające liście” w reżyserii Akiego Kaurismäkiego (prod. Finlandia, Niemcy 2023) – zeszłoroczny zwycięzca WAMA Film Festival – zdobył m.in. nagrodę jury w Cannes w 2023 roku.

Lista filmów zakwalifikowanych do obu konkursów zostanie opublikowana do 16 sierpnia 2024 roku na stronie internetowej i w mediach społecznościowych festiwalu. 11. WAMA Film Festival odbędzie się między 17 a 21 września 2024 roku w Olsztynie.

Fot. WAMA Film Festival

Redakcja: K. Ośko za WAMA Film Festival

Więcej w WaMa Film Festival
Na WAMA Film Festival rozpoczął się Konkurs Filmów Krótkich

Pokazy filmowe, warsztaty i spotkania z gwiazdami towarzyszą kolejnej edycji WAMA Film Festival. Od wtorku w Olsztynie trwa 10. edycja tego wyjątkowego wydarzenia. W czwartek w...

Zamknij
RadioOlsztynTV