Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozliczono unijne środki na lata 2007-13

Świetlica wiejska w Komorowie. Fot. Łukasz Węglewski

Na Warmii i Mazurach rozliczono już prawie 98 procent unijnych pieniędzy przyznanych regionowi na lata 2007-13. Realizowanych jest jeszcze kilkanaście projektów.

Województwo dostało w sumie 4,5 miliarda złotych na projekty współfinansowane unijnymi środkami. Jednym z większych beneficjantów, który skorzystał z tych pieniędzy, był Zarząd Dróg Wojewódzkich. Zmodernizował i naprawił 350 kilometrów dróg, zbudował przy nich chodniki i ścieżki rowerowe, nowe skrzyżowania, przepusty i mosty.

Na wsiach wydano od 2007 roku 626 milionów złotych. Za te pieniądze zbudowano kanalizację i wodociągi, wyremontowano lub zbudowano nowe targowiska, wyremontowano świetlice, zbudowano place zabaw dla dzieci oraz zagospodarowano często od lat zaniedbane skwery na miejsca spotkań mieszkańców.

Za prawie 2 miliony złotych, w ramach programu Kapitał Ludzki, m.in. uczono bezrobotnych języków i organizowano im kursy zawodowe.

Filharmonia Warmińsko-Mazurska. Fot. RO

Dzięki unijnym dotacjom w warmińsko-mazurskich miastach zbudowano kilkanaście pływalni krytych, z których największą jest olsztyński park wodny. Z kolei jedną z najważniejszych inwestycji w dziedzinie kultury było wybudowanie Filharmonii w Olsztynie. Unijne pieniądze w znacznym stopniu wsparły także gruntowny remont teatru Jaracza.

Fot. Łukasz Węglewski

Pamiątką po pierwszej puli unijnych dotacji na Mazurach będzie sieć ekologicznych przystani zwanych ekomarinami – największa powstała w Giżycku.

Z puli unijnych pieniędzy na lata 2007-13 wciąż budowane jest m.in. lotnisko w Szymanach, sieć ścieżek rowerowych wzdłuż północnej granicy regionu, sieć szerokopasmowego internetu, linia tramwajowa w Olsztynie oraz Termy Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim. Wszystkie te inwestycje mają się zakończyć w tym roku. (pap/wchr/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, inwestycje, Unia Europejska
Zarządzanie portfelem

W audycji Samo życie zajrzymy do naszych portfeli. Na czym najczęściej oszczędzamy? Co jest za darmo? Jak nie pójść z torbami w 2015 roku? Posłuchaj raportu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV