Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozbudowano Zakład Karny w Barczewie. Są dodatkowe cele dla kilkuset więźniów

Fot. P. Getka

Nowe cele mieszkalne, sanitariaty z natryskami, nowoczesne świetlice i pomieszczenia biurowe. W barczewskim Zakładzie Karnym oddany został do użytku nowy pawilon mieszkalny dla osadzonych.

– Można w nim zakwaterować 254 więźniów, ale to nie znaczy, że jest coraz więcej osób łamiących prawo – wyjaśnił Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

Oczywiście zaostrzamy politykę karną państwa, ale my zmieniamy więziennictwo przede wszystkim z myślą o funkcjonariuszach, żeby ich warunki pracy były jak najlepsze.

00:00 / 00:00

W budynku są 63 czteroosobowe cele mieszkalne, w tym jedna dla osób niepełnosprawnych, dwie izolacyjne i jedna zabezpieczająca. Cele mieszkalne wyposażone są w kąciki sanitarne wraz z natryskami. Na parterze jest miejsce dla 124 osób, natomiast na pierwszym piętrze – dla 130. Oprócz cel dla osadzonych w budynku są m.in. pokoje wychowawców, psychologów, pomieszczenia wydawania leków, rozdziału posiłków, świetlice oddziałowe oraz archiwum jednostki.

Pawilon jest integralną częścią kompleksu więziennego znajdującego się w strefie pełnej ochrony. Jego powierzchnia użytkowa to prawie 2 tysiące 300 metrów kwadratowych. Koszt budowy wyniósł 23 miliony złotych. Pieniądze pochodziły z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych, Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej i budżetu więziennictwa.

Do tej pory Zakład Karny w Barczewie miał 762 miejsca dla osadzonych. Dzięki oddaniu pawilonu do użytku miejsc jest 1016.

Zakład Karny w Barczewie przeznaczony jest dla mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy oraz recydywistów.

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. Zakład Karny w Barczewie

Fot. Zakład Karny w Barczewie

Fot. Zakład Karny w Barczewie

Fot. Zakład Karny w Barczewie

Autor: M. Kwiatkowska / P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy / K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Barczewo, więźniowie, cela
Porywacz niemowlęcia aresztowany. Dziewczynka jest pod opieką matki

Kilka godzin zajęło policjantom z Olsztyna i Barczewa zatrzymanie mężczyzny odpowiedzialnego za uprowadzenie niemowlaka. 33-latka namierzono na terenie powiatu nowomiejskiego. Niemowlę jest już pod opieką matki....

Zamknij
RadioOlsztynTV