Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rośnie bezrobocie w kraju. Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Warmińsko-Mazurskiem?

Fot. Pixabay.com

Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła w całym kraju średnio 5,8 procent. Było prawie 966 tysięcy bezrobotnych. To więcej niż w marcu o 56 i pół tysiąca. Takie dane podał GUS.

Na Warmii i Mazurach bezrobocie w kwietniu wzrosło do 10 procent i wciąż rośnie. Jak poinformował Zdzisław Szczepkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, tylko w pierwszych dwóch tygodniach maja przybyło ponad 1300 bezrobotnych i w połowie tego miesiąca było ich w regionie 52 tysiące 800. To o 10 procent więcej niż w tym samym czasie zeszłego roku.

Zdzisław Szczepkowski dodał, że pełny obraz tego, jaki wpływ na rynek pracy w województwie będzie miała epidemia, będzie widoczny po wakacjach. Jego zdaniem, na koniec roku będzie więcej o około 25 tysięcy bezrobotnych.

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie podkreślił, że dzięki pomocy w ramach tak zwanej tarczy antykryzysowej, na Warmii i Mazurach udało się dotąd utrzymać kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Urzędy pracy w regionie są zasypane wnioskami o różne wsparcie. Starają się je rozpatrywać jak najszybciej – zapewnia Zdzisław Szczepkowski.

Już przekazano przedsiębiorcom w regionie znaczą pomoc finansową. Powiatowe Urzędu Pracy wypłaciły mikropożyczki na łączną kwotę 192 milionów złotych. Kolejne 18 milionów przekazały m.in. samozatrudnionym na dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Z kolei ponad 80 milionów złotych w ramach pomocy przekazał firmom z regionu m.in. na dofinansowanie wynagrodzeń, Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie. Przedsiębiorcy otrzymują wsparcie, pod warunkiem, że utrzymają miejsca pracy.

 

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, bezrobocie, urząd pracy, GUS, rynek pracy, stopa
Szkoły i przedszkola wznawiają pracę. Kuratorium oświaty prezentuje najnowsze dane

Kolejne przedszkola i szkoły w województwie warmińsko-mazurskim wznawiają działalność. Wszystko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Jak ocenia warmińsko-mazurskie kuratorium oświaty ponownie działa 70% przedszkoli w regionie....

Zamknij
RadioOlsztynTV