Ropa naftowa w okolicach Braniewa?
W Rogitach pod Braniewem trwają prace związane z poszukiwaniem gazu łupkowego. Zakończył się pierwszy etap szczelinowania. Niewykluczone jednak, że w miejscu tym będzie wydobywana ropa naftowa.
Jak przyznaje Sylwia Sikora z San Leon Energy, na zlecenie której prowadzone są prace, na podstawie zebranych do tej pory danych prowadzone prace są ukierunkowane na wydobycie ropy naftowej. Wykonano już zabieg szczelinowania. Teraz dokładnie analizowana jest wydobywająca się stamtąd ciecz.
Szczelinowanie polega na wtłoczeniu mieszaniny piasku, wody i dodatków chemicznych do wykonanego wcześniej odwiertu. Powstałe szczeliny pozwalają na uwolnienie się gazu ze skały do otworu i następnie na powierzchnię ziemi.
Czy wiadomo jak bogate są złoża i czego można po nich się spodziewać? Poszukiwacze gazu łupkowego mówią, że rozpoznanie złóż węglowodorów to proces bardzo czasochłonny. Po zakończonym etapie prac w terenie następuje analiza uzyskanych danych w laboratoriach. Kolejne duże prace geologiczne powinny odbyć się we wrześniu.
Jeżeli w podbraniewskich Rogitach uda się odnaleźć złoża ropy naftowej lub gazu łupkowego najwięcej zyska na tym budżet gminy. Będzie on zasilany wpływami z podatków.
Czy jest szansa na zmniejszenie bezrobocia, wzrost gospodarczy i rozwój regionu? Poszukiwacze gazu przekonują, że tak. Dodają, że w przypadku rozpoczęcia wydobycia będzie więcej atutów. — Za wcześnie jednak, by o tym mówić — dodają dzisiaj. (wandrea/łw)