Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rolnicy dotknięci suszą otrzymają 1,5 mld złotych – zapowiada minister Ardanowski

Fot. Archiwum RO

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że od przyszłego piątku rolnicy będą mogli składać wnioski o rekompensatę strat, które zostały spowodowane przez suszę.

Minister podkreślił, że warunkiem przyjęcia wniosku od rolnika przez urząd jest wywiązanie się gminy z obowiązku przekazania danych o stratach spowodowanych suszą.

Podjąłem decyzję, aby rolnicy z gmin, które dostarczyły protokoły do wojewodów mogli składać wnioski od 14 września. W pierwszej kolejności będą wypłacane najbardziej poszkodowanym, którzy ponieśli straty w wysokości 70% i więcej

– zwracał uwagę minister.

Jan Krzysztof Ardanowski ponownie zaapelował do wójtów o przekazywanie danych z oszacowania szkód, które wyrządziła tegoroczna susza.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi podkreślał, że środki, które zostaną przeznaczone na pomoc suszową, będą znacznie większe niż 800 mln zł, które planowano:

Będzie to około 1,5 mld zł. To nie są środki zabrane z innych resortów, to są środki z innych dochodów państw.

Kilka dni temu Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunki zbiorów, m.in. zbóż. Szacuje się, że zbiory zbóż podstawowych mogą wynieść 24 mln ton, tj. o ok. 14% mniej od zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory rzepaku mają być o 16% niższe, a warzyw gruntowych będzie o 8% mniej.

 

Źródło: IAR/PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w susza, żniwa, zboża, rekompensaty, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Marcin Kazimierczuk: „Afrykański pomór świń obejmuje coraz większy obszar Warmii i Mazur”

O pomocy w związku z afrykańskim pomorem świń i szacowaniu strat po suszy - mówił goszczący w Porannych pytaniach Marcin Kazimierczuk, wicedyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV