Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rodzice mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Sprawdź, jakie warunki muszą zostać spełnione

Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. Wniosek będzie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.

Zgodnie z przyjętą w marcu specustawą, z powodu zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół rodzice dzieci do 8 lat, mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. Przerwa w tych placówkach została jednak wydłużona do Świąt Wielkanocnych i trwają prace nad wydłużeniem tego zasiłku o kolejne dni. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca – informuje Anna Ilukiewicz rzecznik ZUS w województwie warmińsko-mazurskim:

W tej sytuacji rodzicom, którym kończy się okres prawa do dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego, mogą wnioskować o wypłatę świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Wniosek ten zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.

00:00 / 00:00

Ponadto rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach. W takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym – dodaje Anna Ilukiewicz:

Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie ZUS – Z15A oraz oświadczenie o zamknięciu placówki. Jednak po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli 60 dni.

00:00 / 00:00

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet.

 

Autor: W Chromy
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, Anna Ilukiewicz, koronawirus, zasiłek opiekuńczy
Ratusz w Giżycku zamknięty do odwołania. Sprawy załatwimy przez telefon lub drogą mailową

Od dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Giżycku nic nie załatwimy osobiście. Budynek został zamknięty do odwołania. Chociaż ratusz jest zamknięty, to urzędnicy pracują normalnie. Wszystkie sprawy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV