Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Rocznica sformowania Armii Krajowej. Upamiętniamy walczących o niepodległość Polski
Przed pomnikiem Armii Krajowej w Olsztynie złożono wieńce i zapalono znicze. Okazją jest 81. rocznica przemianowania podziemnych Polskich Sił Zbrojnych w Armię Krajową.
Powołał ją 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. Przypomniał o tym w rozmowie z naszą reporterką dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Przygotować struktury armii podziemnej – to robiło ZWZ, a później robiła to Armia Krajowa – na przygotowanie powstania powszechnego. Zrywu, który miał się rozegrać w w tzw. bazie powstańczej, czyli na terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie żywioł polski był najbardziej obecny. Po to, aby przeprowadzić proces odtwarzania sił zbrojnych – wywołać powstanie, odtworzyć siły zbrojne i później, podobnie jak w 1918 r. – iść w kierunku Wilna, Lwowa, Wielkopolski. Walczyć o odzyskanie terytorium.
Uroczystości w Elblągu
Ireneusz Ziemiński, prezes elbląskiego koła Niezależnego Związku Żołnierzy AK przypomniał, że wielu członków Armii Krajowej zmagało się z represjami po zakończeniu II wojny światowej.
W imieniu wiceministra aktywów państwowych Andrzeja Śliwki kwiaty przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Elblągu złożył Karol Motyka. W ocenie starosty braniewskiego – kultywowanie pamięci o żołnierzach AK jest jednym z elementów pamięci o bohaterach.
Armia Krajowa była kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej, formowanych od 1939 roku do walki z niemieckim i sowieckim okupantem. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ, gen. Stefan Rowecki „Grot”.
Autor: J. Golon/J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski/A. Niebojewska
Rodzina i patriotyzm na muralu w Olsztynku. „To sposób na wychowanie młodego pokolenia”
Żołnierz AK wspomina powstanie 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej