Ring polityczny – o nowym prezydencie USA, reformie edukacji i świętowaniu niepodległości
O nowym prezydencie Stanów Zjednoczonych, reformie edukacji i roli, jaką odrywają w polskim społeczeństwie patriotyczne święta rozmawiali goście audycji Ring polityczni.
W studiu Polskiego Radia Olsztyn gośćmi Mirosława Sochackiego byli:
- Dariusz Rudnik (Prawo i Sprawiedliwość)
- Tomasz Pitura (Kukiz 15)
- Janusz Cichoń (Platforma Obywatelska)
- Stanisław Bułajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe)
- Teresa Astramowicz-Leyk (Nowoczesna)
Dyskutowano o:
- Donald Trump zwycięzcą wyborów prezydenckich w USA. Po jego zwycięstwie polskie media obiegły różne, skrajne czasem opinie na temat tego wyboru i jego konsekwencji dla Polski. A politycy? Ci na ogół podchodzą ze spokojem do wyboru Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta. Przeważa opinia, że jego ekscentryczne wypowiedzi były efektem kampanii wyborczej, a jako przywódca Stanów Zjednoczonych będzie tonował swoje stanowisko. Wybór nowego prezydenta największego światowego mocarstwa okazał się zaskoczeniem.
- Reforma edukacyjna. W mijającym tygodniu rząd przyjął projekt reformy w polskiej oświacie. Premier Beata Szydło i minister Anna Zalewska rozmawiały na ten temat z kuratorami i wojewodami. Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że nowe podstawy programowe, związane z reformą systemu kształcenia, są prawie gotowe. Opracowano już podstawy programów szkolnych dla klas 1-3. Dobiegają końca prace nad analogicznymi dokumentami dla klas 4 i 7. Resort daje sobie czas do końca listopada I zapewnia, że zdąży. Projekt reformy edukacji zakłada, że od września przyszłego roku wróci 8-letnia szkoła podstawowa oraz 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, a szkołę zawodową zastąpi dwustopniowa szkoła branżowa. Zlikwidowane zostaną gimnazja, zniesiony ma być również obowiązek szkolny dla 6-latków. Jak te zmiany przełożą się na oświatę w województwie warmińsko-mazurskim?
- Święta patriotyczne w Polsce. Za nami 11 listopada i Święto Niepodległości, którego obchody znów przybierały różne oblicza. Tylko w Warszawie z tej okazji zarejestrowano 15 zgromadzeń. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak poinformował, że przebiegły one bezpiecznie. Jednak tylko w stolicy bezpieczeństwa obchodów strzegło 7 tysięcy policjantów. Lepiej nie prognozować, co mogłoby być bez ich udziału. Podziały wśród Polaków są aż nazbyt widoczne. Prezydent Andrzej Duda chce, aby na 100-lecie niepodległości Polski obchody były już wspólne, jednoczyły Polaków, ale czy to możliwe? Czy patriotyczne święta nas jednoczą?
……………………………………….
Posłuchaj całej audycji Ring polityczny
……………………………………….
(łw)