Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Resort Zdrowia: 768 osób hospitalizowanych, prawie 26 tysięcy objętych nadzorem epidemiologicznym

W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest obecnie 768 osób, 7535 objętych jest kwarantanną, a 25 tysięcy 816 nadzorem epidemiologicznym – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.

Najnowsze dane mówią, że w Polsce potwierdzono dotąd 125 przypadków koronawirusa, wszyscy pacjenci są w stanie dobrym, 3 osoby zmarły.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez 2 tygodnie, liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.

 

Źródło: PAP
Redakcja: Ł.Sadlak/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Łukasz Szumowski, koronawirus
#Zostań w domu… i co dalej? Wiele instytucji kultury ma pomysły jak wypełnić nam wolny czas

#Zostań w domu - to jeden z najpopularniejszych hasztagów w mediach społecznościowych. Domy kultury, kina, teatry czy biblioteki są zamknięte, ale nie oznacza to jednak, że...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV