Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Renata Lis

Renata Lis. Fot. Łukasz Węglewski

Renata Lis – pisarka i tłumaczka, autorką książki W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu – będzie kolejnym gościem Spotkania autorskiego Ewy Zdrojkowskiej.

W lodach Prowansji to pierwsza w Polsce książka o życiu Iwana Bunina – pisarza, wokół którego narosło mnóstwo nieporozumień. Jego miłość do Galiny Kuzniecowej i późniejszy związek Kuzniecowej z Margaritą Stiepun; co się stało z pieniędzmi z Nagrody Nobla; prawdziwy stosunek Bunina do Rosji po drugiej wojnie światowej; nagonka na niego prowadzona przez agenturę sowiecką we Francji i Stanach Zjednoczonych – to tylko niektóre z wielu tematów poruszonych w tej fascynującej książce.

Nie jest ona biografią w klasycznym sensie, to raczej pełna przygód i odkryć podróż przez życie Bunina na wygnaniu, którą autorka – wyposażona, oprócz wiedzy literaturoznawczej, także we wrażliwość i pamięć historyczną – odbyła w roku 2013 i 2014, w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Renata Lis. W lodach Prowansji

Jest początek lat 40., Niemcy zajmują Francję, a Bunin obserwuje to z Grasse na Riwierze. Za sobą ma wszystko, co kiedyś dawało mu siłę: starą Rosję; miłość; sukces literacki. Odkrywamy jego dawne i obecne tajemnice: autorka sugestywnie przedstawia rozwijany wewnątrz małżeństwa z Wierą Muromcewą romans Bunina z poetką Galiną Kuzniecową, która w końcu opuściła go dla kobiety; towarzyszy mu w podróży do Szwecji po Nagrodę Nobla; pokazuje go, jak rozebrany do naga i głodny pracuje nad prozą miłosną z tomu Ciemne aleje, klnie jak matros i rzuca się z nożem rzeźnickim na André Gide’a.

W tej wielowarstwowej opowieści często słychać głos samych bohaterów – przede wszystkim za sprawą dzienników Kuzniecowej, Muromcewej i Bunina, których obszerne fragmenty można tu przeczytać po raz pierwszy.

Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Zdrojkowska

00:00 / 00:00

Na spotkanie autorskie z Renatą Lis zaprasza Ewa Zdrojkowska. Fot. Łukasz Węglewski

Spotkanie autorskie z Renatą Lis. Fot. Łukasz Węglewski

Renata Lis. Fot. Łukasz Węglewski

Renata Lis. W lodach Prowansji. Fot. Łukasz Węglewski

Spotkanie autorskie z Renatą Lis. Fot. Łukasz Węglewski

Renata Lis. Fot. Łukasz Węglewski

Książkę podpisuje Renata Lis. Fot. Łukasz Węglewski

Książkę podpisuje Renata Lis. Fot. Łukasz Węglewski

(edzroj/łw)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ewa Zdrojkowska, Spotkanie autorskie
Opowieść o Andrzeju Wakarze – po godz. 19.10 zaprasza Ewa Zdrojkowska

W audycji Kronikarz warmińsko-mazurski Ewa Zdrojkowska zaprasza do wysłuchania opowieści o Andrzeju Wakarze - pisarzu, historyku, autorze monografii Olsztyna zat. Olsztyn 1353 – 1945.  (zdroj/łw)

Zamknij
RadioOlsztynTV