Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Rekord goni rekord. „Widać, że czwarta fala pandemii się rozpędza”

Minionej doby zanotowano 15 904 nowe zakażenia koronawirusem – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu Covid-19 zmarło 39 osób, z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 113.

Nowe zakażenia – jak przekazało ministerstwo – wykryto u osób z województw: mazowieckiego (3376), lubelskiego (2077), śląskiego (1152), wielkopolskiego (1032), łódzkiego (1030), podlaskiego (969), małopolskiego (911), pomorskiego (894), dolnośląskiego (816), zachodniopomorskiego (783), podkarpackiego (715), warmińsko-mazurskiego (614), kujawsko-pomorskiego (592), opolskiego (289), świętokrzyskiego (272) i z lubuskiego (250).

W Warmińsko-Mazurskiem najwięcej zakażeń – 86 jest w powiecie ełckim, 80 w Olsztynie i 70 w Elblągu. 74 nowe przypadki są w powiecie szczycieńskim. Najmniej zanotowano w powiecie węgorzewskim – 4 przypadki i lidzbarskim – 5. Zmarły 4 osoby – Sars-Cov-2 był tu czynnikiem współistniejącym z innymi chorobami.

Wskaźnik zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców w regionie wynosi 4,32, podczas. Niepokojący wskaźnik jest w powiecie szczycieńskim. Wynosi on 10,68 i jest najwyższy w regionie. Na Warmii i Mazurach na kwarantannie jest w tej chwili 16 621 osób.

Kraska: Widać, że IV fala pandemii się rozpędza

Widać, że IV fala epidemii się rozpędza. W połowie przyszłego tygodnia zobaczymy, czy nowych zakażeń przybędzie po dniach wolnych związanych ze Wszystkimi Świętymi. Trzeba się tego niestety spodziewać – zaznaczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Na pewno nasze prognozy zaburza ostatni świąteczny weekend. Przed nami 11 listopada i de facto cztery dni wolne. Dzisiejszy i wczorajszy wynik pokazują, że tych przypadków jest coraz więcej, ale także widzimy, że rośnie liczba osób testujących się. W tej chwili sięga prawie 80 tys. dziennie. Są to osoby zazwyczaj objawowe. Widać, że IV fala się rozpędza. Jaki będzie efekt po Wszystkich Świętych, zobaczymy podejrzewam w połowie przyszłego tygodnia. Zobaczymy, czy tych pacjentów przybędzie. Trzeba się niestety tego spodziewać

– powiedział.

Zapytany, czy epidemia wymknęła się spod kontroli, jak wskazują niektórzy eksperci wiceminister powiedział, że nie podziela takiego zdania.

Nie zgadzam się z tym. Mamy w tej chwili więcej przyjęć do szpitali, co jest efektem większej liczby zakażeń. Mamy wszędzie zachowany w tej chwili zapas łóżek dla pacjentów z COVID-19. Na dzisiaj jest to prawie 14 tys. przygotowanych łóżek, z czego zajętych mamy niespełna 8,8 tys.

– wyliczył.

Autor: B. Gajlewska/K. Torchała (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koronawirus, COVID-19
W szpitalach na Warmii i Mazurach przebywa 199 chorych z COVID-19

W szpitalach woj. warmińsko-mazurskiego przebywa 199 osób z COVID-19, w tym 24 pacjentów podłączonych do respiratorów. W związku ze wzrostem liczby zakażeń i hospitalizacji przywracane będą...

Zamknij
RadioOlsztynTV