Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa zachęca do oddawania krwi

Na Warmii i Mazurach maleje liczba dawców krwi. Fot. Agnieszka Podbielska

W całej Polsce maleje liczba dawców krwi. Na Warmii i Mazurach największe zapotrzebowanie jest na grupy A i 0, w szczególności te z Rh ujemnym.

Grażyna Kula, dyrektorka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, tłumaczy że spadek liczby dawców w tym okresie, jest zauważany co roku i trwa od maja do września. Pojawia się wtedy mniej studentów, bo to czas letniej sesji egzaminacyjnej, a to właśnie młodzież stanowi najliczniejszą grupę chętnych. Dodatkowo Honorowi Dawcy, którzy stale przychodzą do Centrum, wyjeżdżają na wakacje.

Posłuchaj relacji Agnieszki Podbielskiej

00:00 / 00:00

Szansą na zapełnienie luki są osoby, które nie oddawały do tej pory krwi. Warunkiem jest dobre samopoczucie i pełnoletność. Regionalne Centrum Krwiodawstwa wychodzi na przeciw osobom, które chciałyby oddać krew, ale mieszkają daleko od miejsca poboru. Rozwiązaniem tego problemu jest mobilny punkt poboru krwi, który dojeżdża do miejscowości. Z takiej możliwości będą mogli jutro skorzystać mieszkańcy Szczytna, Morąga i Ostródy.

 

(apodb/kpias)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w krew, dawcy
Bilet na mecz Stomilu za krew

Każdy kto dziś odda krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Olsztynie dostanie darmowe zaproszenie na sobotnie spotkanie piłkarzy Stomilu z Zawiszą Bydgoszcz. Stowarzyszenie Socios Stomil, wspierające...

Zamknij
RadioOlsztynTV