Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Regionalista spod Olsztyna uhonorowany Węgierskim Złotym Krzyżem Zasługi

Fot. M. Borsiak

Węgierskim Złotym Krzyżem Zasługi udekorowano Andrzeja Małyszkę, regionalistę spod olsztyńskiej Rusi. Uroczystość odbyła się w Ambasadzie Węgierskiej w Warszawie. Andrzej Małyszko od lat zaangażowany jest  w przypominanie związków Węgrów z Warmią.

Pierwsi osadnicy pojawili się na Warmii już za czasów króla Stefana Batorego. Wówczas w Gągławkach osiadł ród Kallnassych. Przedstawiciele tego rodu pełnili znamienite funkcje. Między innymi przy biskupie warmińskim Ignacym Krasickim.

Andrzej Małyszko dla zachowania ich w pamięci utworzył turystyczny szlak Kallnassych. Jego staraniem jest też wydanie książki Gregoroviusa, mówiącej o powstańcach Wiosny Ludów, wydrukowanej w języku polskim i węgierskim. Dla upamiętnienia węgierskiego rodu w kościele w Bartągu zawisła replika tablicy mówiącej o Kallnassych. Jeden z przedstawicieli tego rodu pochowany jest przed ołtarzem bartąskiego sanktuarium.

Andrzej Małyszko pracuje nad kolejnym projektem – kilkudniowym rajdem rowerowym szlakiem warmińskich Węgrów. Podczas uroczystości w ambasadzie, Złotym Krzyżem Zasługi przyznawanym przez prezydenta Republiki Węgier, udekorowano w sumie pięciu polskich obywateli.

Posłuchaj relacji Mariusza Borsiaka

Fot. M. Borsiak

 

Autor: M. Borsiak
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmia, Węgry, regionalista, Andrzej Małyszko
„Chcą uczyć się mowy dziadków”. Coraz większe zainteresowanie Regionalnym Konkursem Gwary Warmińskiej

Przed czterema laty było ich dziesięcioro, dziś ponad dwadzieścia osób wzięło udział w Regionalnym Konkursie Gwary Warmińskiej organizowanym w podolsztyńskich Dywitach. Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV