Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Region z największą liczbą zachorowań i śmierci z powodu raka płuc

Fot. fotolia

Warmia i Mazury na czele regionów, w których jest najwięcej zachorowań i śmierci z powodu raka płuc. Dane dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn – mówi dr Jacek Owczarczyk – zastępca dyrektora ds. medycznych Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie.

Zachorowalność podobna niestety do umieralności jest dużo wyższa w regionie niż średnia w Polsce. Średnia krajowa to ok. 155 na 100 tys. ludności, na Warmii i Mazurach to jest 180.

00:00 / 00:00

Zielone płuca polski zupełnie nie odzwierciedlają sytuacji zdrowotnej Warmii i Mazur – dodaje dr Jacek Owczarczyk. Przyczyn zachorowań na raka płuc jest wiele, obok smogu i genetyki, najwięcej szkód powoduje palenie papierosów.

Wśród 10 podstawowych przyczyn powodujących raka płuca, 9 to palenie tytoniu.

00:00 / 00:00

Dodajmy jeszcze, że 17 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Rzucania Palenia. Wśród problemów zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu oprócz chorób nowotworowych wymienia się także, choroby układu krążenia i układu oddechowego. Uzależnienie od tytoniu pogarsza też jakość życia.

Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, Światowy Dzień Rzucania Palenia, zachorowania, rak płuc, zachorowalność
Tragiczny wypadek pod Olsztynem. Policja wprowadziła ruch wahadłowy

Na drodze wjazdowej do Olsztyna zderzyły się samochód osobowy z ciężarowym. Kierowca samochodu osobowego zginął. Droga wojewódzka 527 była zablokowana; policja zorganizowała objazdy - podała w...

Zamknij
RadioOlsztynTV