Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Razem dla Żuław. 18 gmin pracuje nad strategią rozwoju tego obszaru

18 gmin z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego przystąpiło do programu Partnerstwa Międzywojewódzkiego Strategii Obszaru Funkcjonalnego Żuław. Samorządowcy chcą, aby Żuławy – zwłaszcza na obszarze depresyjnym – otrzymały szansę udoskonalenia infrastruktury hydrotechnicznej oraz nowe możliwości rozwoju gospodarczego i społecznego.

Jak powiedział Marcin Ślęzak, wójt Gronowa Elbląskiego, gminy żuławskie od dawna zabiegały o powstanie strategii rozwoju Żuław. – Liczymy na to, że mając strategię rozwoju będziemy mogli pozyskać fundusze na rozwój infrastruktury: komunikacyjnej, wodnej, ale i społecznej, dzięki której moglibyśmy budować tożsamość osób zamieszkujących te tereny – mówił.

To program, który został zainicjowany i uruchomiony przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. – Pomagamy, doradzamy i wspieramy partnerstwa międzysamorządowe w budowaniu i przygotowaniu strategii rozwoju do długoletniej współpracy oraz do pozyskania pieniędzy z funduszy unijnych – wyjaśnił Jarosław Komża, ekspert Związku Miast Polskich i koordynator projektu.

– Polska i Unia Europejska podpisując umowę partnerską zobowiązały się do realizacji programu „Europa bliżej obywateli”. To służy wzmocnieniu roli samorządów w budowaniu i planowaniu działań rozwojowych – dodała Adriana Skajewska, współtwórca projektu.

Strategia rozwoju Żuław to inicjatywa opracowana przez Centrum Wsparcia Doradczego we współpracy ze Związkiem Miast Polskich, w której uczestniczy gmina Elbląg, Gronowo Elbląskie i Markusy. W strategicznym przedsięwzięciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej pod opieką doradców – specjalistów znajduje się prawie 80 partnerstw samorządowych z całej Polski.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: T. Owczarek
Redakcja: A. Niebojewska

 

Więcej w Żuławy, strategia rozwoju
Zabezpieczenie Żuław i przyszłość portu w Elblągu. Posłuchaj Porannych Pytań

Przygotowanie kompleksowego programu zabezpieczającego tereny Żuław jest koniecznością – powiedział na naszej antenie Piotr Opaczewski. Wicewojewoda warmińsko-mazurski był gościem elbląskiego wydania Porannych Pytań Radia Olsztyn. Żuławy...

Zamknij
RadioOlsztynTV