Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
Radosław Nojman: Zanim wojewoda zmieni nazwy ulic w Olsztynie powinien wysłuchać obywateli
Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przedstawił własne propozycje nowych nazw ulic w Olsztynie. I tak Wincentego Pstrowskiego miałaby zostać przemianowana na Bitwy Warszawskiej 1920 roku, Dąbrowszczaków na V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, Juliusza Malewskiego na Zbigniewa Herberta, Mariana Gotowca na ks. Adalberta (Wojciecha) Zinka, Dąbrowszczaków na V Brygady Wileńskiej i Piotra Diernowa na Braci Mniejszych. Radosław Nojman reprezentujący Ruch był gościem Porannych Pytań.
Marek Lewiński: Rada Miasta Olsztyna, na 8 negatywnie zaopiniowanych przez IPN ulic, zdecydowała się zmienić zmienić tylko nazwy 3 ulic. Patronem ulicy Berlinga stanie się rotmistrz Witold Pilecki, Hanki Sawickiej zostanie zmieniona na ulicę Wrocławską, Hibnera na Pasymską. Co z pozostałymi ulicami: Dąbrowszczaków, Pstrowskiego, Malewskiego, Gotowca, Wyzwolenia? Spotkał się pan z wojewoda w tej sprawie.
Radosław Nojman:
Na problem trzeba spojrzeć szerzej. Wraz z rządami PiS mamy do czynienia z całym pakietem ustaw mających na celu dekomunizacje życia społecznego w Polsce. Jednym z elementów jest ustawa dekomunizacyjna dotycząca nazw ulic, placów i pomników. Samorządy miały wyznaczony termin na zmianę tych nazw. Samorząd olsztyński nie zmienił wszystkich nazw negatywnie zaopiniowanych. Wobec tego obowiązek spadł na wojewodę. Ale uważam, że zanim wojewoda zmieni te nazwy powinien wysłuchać propozycji obywateli. Stąd moje spotkanie tydzień temu z panem wojewodą Arturem Chojeckiem, któremu przekazałem swoje propozycje, jak i innych członków Ruchu. Naszym zdaniem są to propozycje uzasadnione.
Marek Lewiński: To konkretnie, które nazwy proponuje pan na miejsce istniejących?
Radosław Nojman:
Pstrowskiego na Bitwy Warszawskiej 1920 roku, to jedna z głównych arterii. Byłaby to kontynuacja nazewnictwa wprowadzonego wraz z aleją Józefa Piłsudskiego. Ulice idą w tym samym kierunku, są równoległe, idą w kierunku na Szczytno i Mazowsze. Ul. Dąbrowszczaków na V Brygady Wileńskiej. Na tych ziemiach wiele potyczek stoczył major Łupaszko – dowódca jednego z najbardziej znanych oddziałów podziemia antykomunistycznego, działający na Warmii i Mazurach, w samym Olsztynie było mieszkanie kontaktowe przy ul. Moniuszki, w którym przebywała słynna sanitariuszka Danuta Siedzikówna „Inka”, jak również porucznik Wieliczko.
Marek Lewiński: Mamy na tej liście Zbigniewa Herberta.
Radosław Nojman:
To jeden z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, postać niedoceniana. Zaproponowaliśmy ks. Wojciecha Zinka na Mariana Gotowca, a więc na postać wyjątkową dla Warmii Wojciecha, jedyny kapłan, który odmówił podpisania i rozpowszechniania deklaracji Episkopatu Polski, wystosowanej po aresztowaniu Stefana Wyszyńskiego we wrześniu 1953, za co został uwięziony przez UB. W bliskim sąsiedztwie w tym samym osiedlu mamy też dwóch wybitnych kapłanów: ks. Wacława Osińskiego, jak również ks. Walentego Barczewskiego. Postać Diernowa jest kwestionowana przez historyków a ulica ta prowadzi do schroniska dla zwierząt. Stąd sam narzucił się pomysł, by nazwać ją Braci Mniejszych, w duchu nauczania św. Franciszka.
Marek Lewiński: Pominął pan Wyzwolenia
Radosław Nojman:
Co najmniej nazwa kontrowersyjna. Kojarzy się z 1945 rokiem. Dyskutujmy. Zapraszam do grupy na Facobook’u, pod nazwą Uwalniamy Polskę z symboli komunizmu!
Posłuchaj całej rozmowy.
Redakcja: ASocha