Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Radni sejmiku: powinno nam zależeć na dotacjach na inteligentne specjalizacje

fot. P. Getka

Zdrowe życie, czyli czwarta inteligentna specjalizacja województwa warmińsko-mazurskiego była tematem Porannych Pytań Radia Olsztyn. W studiu spotkali się radni sejmiku, z którymi rozmawiał Marek Lewiński.

Stanisław Gorczyca z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej uznał, że rozszerzenie inteligentnych specjalizacji, którymi są: ekonomia wody, żywność wysokiej jakości i przemysł drzewny o kolejną, to dobry pomysł.

Największe dotacje dostają regiony, które mają wytypowane swoje specjalizacje. Dotacja wynosi 92-93 procent. Powinno nam bardzo zależeć, żeby otrzymywać dotacje w takiej właśnie wysokości. Komisja Europejska bardzo zwraca na to uwagę.

Marcin Kazimierczuk z Prawa i Sprawiedliwości, które w sejmiku jest w opozycji, poddawał w wątpliwość sposób wykorzystania dotychczasowych inteligentnych specjalizacji.

Poprzednie nie dały odpowiednich skutków. Co innego mieć większe środki. Inną rzeczą jest inteligentnie je wykorzystywać, tak aby przysparzały one województwu konkretnych efektów. Mówię o tym, żeby zatrzymać uchodźstwo młodych ludzi z województwa warmińsko-mazurskiego.

Marcin Kazmierczuk przekonywał na naszej antenie, że region powinien rozwijać się pod kątem przemysłu.

Mam na myśli przemysł spożywczy. Nasz region słynie z rozwiniętego rolnictwa i jeżeli postawiliśmy na przemysł przetwórczy. Rolnikom brakuje ubojni, zakładu przetwórstwa mięsnego, czy mlecznego. Często nie mają gdzie odstawić swoich płodów.

Stanisław Gorczyca twierdzi natomiast, że warmińsko-mazurskie może rozwijać się bez zaawansowanego przemysłu

Możemy robić takie specjalności i bardzo dobrze z tego żyć. Wystarczy popatrzeć na regiony w Europie Zachodniej, które praktycznie mają zero przemysłu, ale bardzo dynamicznie rozwija się turystyka i masowo rozwijają się przedsięwzięcia sanatoryjne.

Zarząd województwa zapowiada, że pracuje nad kolejną specjalizacją. Ma polegać na wsparciu inwestycji informatycznych.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Prawo i Sprawiedliwość, Stanisław Gorczyca, Marcin Kazimierczuk, Koalicja Obywatelska, inteligentna specjalizacja
Unia dopłaci do Zdrowego Życia na Warmii i Mazurach

Lasy, jeziora i zdrowie. Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego zatwierdził inteligentną specjalizację Zdrowe Życie. Tzw. inteligentne specjalizacje to wymóg Komisji Europejskiej. Każde polskie województwo ma do dyspozycji pewną...

Zamknij
RadioOlsztynTV