Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

PZW o śniętych rybach w akwenach: ważna jest szybka reakcja

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. PZW Elbląg

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie apeluje do wędkarzy i spacerowiczów, by jak najszybciej informowali o widocznych w akwenach śniętych rybach. To ważne, by reagować w takich sytuacjach.

Ginące z powodu przyduchy ryby szybko się rozkładają w wodzie, a to dodatkowo potęguje brak tlenu w wodzie. Służby i społecznicy oczyszczali w miniony weekend zbiornik w rezerwacie Kwiecewo w gminie Świątki. Tam wystąpiła przyducha.

Jak powiedział Radiu Olsztyn dr Andrzej Kapusta z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, wydobywanie śniętych ryb nie jest łatwe, bo przy wysokich temperaturach szybko się rozkładają. Ta praca jest jednak ważna, bo ryby zabrane ze zbiornika nie wyczerpują tlenu podczas procesu gnilnego.

00:00 / 00:00

Ze zbiornika wodnego w Kwiecewie zebrano prawie dwie tony śniętych ryb. Akcję wyławiania ryb prowadzili: straż pożarna, straż rybacka oraz społecznicy.

Żeby zapobiec katastrofie ekologicznej, śnięte ryby trzeba jak najszybciej zgłaszać na policję, do Polskiego Związku Wędkarskiego lub służb odpowiedzialnych za ochronę środowiska wodnego.

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko

Śnięte ryby w rezerwacie Kwiecewo. „Możliwą przyczyną jest tzw. przyducha”

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ryby, śnięte ryby
Martwe ryby w zbiorniku koło Olsztyna. Strażaków zaalarmowali świadkowie

Strażacy wyłowili rano kilkadziesiąt śniętych ryb ze zbiornika wodnego w podolsztyńskiej Stawigudzie. Trwa napowietrzanie wody. O martwych rybach pływających w stawie strażacy otrzymali informację od świadków...

Zamknij
RadioOlsztynTV