Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pytania dotyczyły wielu dziedzin. Najlepsi uczniowie dotarli do finału konkursu o Kresach

Fot. K. Piasecka

Ponad 40 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z całego Olsztyna wzięło udział w miejskim Konkursie Wiedzy o Kresach Wschodnich II RP. Finał, do którego zakwalifikowało się kilkoro najlepszych, odbył się w V Liceum Ogólnokształcącym.

Dyrektor placówki Anna Struk przyznaje, że takie spotkania łączą pokolenia.

Pytania są z zakresu literatury, historii i szeroko rozumianej kultury. Nie skupiamy się tylko i wyłącznie na historii, bo Kresy to miejsce w sercu dla wielu młodych ludzi. Przede wszystkim to cały ogromny dorobek kulturowy, z którego my też czerpiemy.

00:00 / 00:00

Fot. K. Piasecka

Pierwsze miejsce zajęła Magdalena Libecka, uczennica IV LO w Olsztynie. Jak przyznała, historią Kresów zainteresowała się właśnie biorąc udział w konkursie.

Wcześniej nie interesowałam się tym tak bardzo. Biorąc udział w tym konkursie ta tematyka zainteresowała mnie, gdyż wydaje mi się, że jest to mniej znana Polakom historia. Najbardziej utkwiły mi w pamięci masowe deportacje Polaków na Sybir. To jest bardzo poruszająca historia.

00:00 / 00:00

Fot. K. Piasecka

Zarówno organizatorzy konkursu, jak i sami uczestnicy przyznają, że takie spotkania to okazja to międzypokoleniowej integracji. Dodatkowo Kresy Wschodnie są bardzo ważne w budowaniu naszej tożsamości narodowej – uważa prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusz Bonisławski.

00:00 / 00:00

Marcin Sieniawski z również z IV LO zajął trzecie miejsce w finale. Do zgłębienia historii skłoniły go kresowe korzenie.

00:00 / 00:00

Krzysztof Rutkowki – nauczyciel z V LO, który jest jednocześnie organizatorem i opiekunem konkursu, ma kresowe korzenie i działa także w Towarzystwie Miłośników Wołynia i Polesia. Jak przekonuje, młodzież powinna znać historię dawnych polskich ziem.

00:00 / 00:00

Pamięć o Kresach jest ważna, szczególnie w tym regionie – dodał doktor Piotr Bojarski, historyk, prezes olsztyńskiego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

00:00 / 00:00

Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich II RP odbył się w Olsztynie po raz piąty. Organizatorzy zapowiadają, że kolejne edycje mogą być skierowane do uczniów z całego regionu.

WYNIKI

1. Magdalena Libecka – IV LO
2. Franciszek Kamiński – IV LO
3. Marcina Sieniawski – IV LO
4. Miłosz Szawerdak – V LO
5. Adrian Połoniewicz – Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

Autor: K. Piasecka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, młodzież, Olsztyn, konkurs, wiedza
Dyrektor szpitala miejskiego w Olsztynie zrezygnował ze stanowiska

Od lipca Marian Stempniak nie będzie już dyrektorem szpitala miejskiego w Olsztynie. Umowę rozwiązano za porozumieniem stron. Informację potwierdził Patryk Pulikowski z biura prasowego olsztyńskiego ratusza....

Zamknij
RadioOlsztynTV