Alexander Puszkin: po służbie wojskowej w Afganistanie pozbyłem się strachu i oddałem sztuce
Maluje własną krwią, za wysypanie taczki gnojówki w centrum Mińska został skazany przez białoruski sąd na 2 lata więzienia. Białoruski artysta Alexander Pushkin był gościem audycji Bliższe Spotkania.
Alexander Pushkin uprawia sztukę awangardową. 16 listopada w galerii ostródzkiego amfiteatru otwarta została jego wystawa pt. „Radykalny Alexander Pushkin”. Artysta jest powszechnie znany, choć mieszka w malutkiej mieścinie Bóbr.
Od lat konsekwentnie i bezkompromisowo walczy z reżimem Łukaszenki, za co już wiele razy trafiał do aresztu i więzienia. Żyje z zamówień kościelnych, ale jego żywiołem jest walka z władzą. Choć bywał już w Polsce (głównie na plenerach artystycznych), to przeniesiona z poznańskiego Arsenału, ostródzka wystawa jest pierwszą tak obszerną prezentacją jego „kontestującego” dorobku. Pokazane zostały zapisy wideo z działań performatywnych, w tym najsłynniejszego, gdy w 1999 r. w centrum Mińska w prezencie dla prezydenta Łukaszenki wysypał taczkę gnoju zmieszaną z symbolami władzy, takimi jak kajdanki. Dostał za tę akcję wyrok dwóch lat więzienia. Zachęcamy do wysłuchania tej pasjonującej rozmowy.
Posłuchaj rozmowy Roberta Lesińskiego z Alexandrem Puszkinem i kurator wystawy Marcel Skierski
(ls/bsc)