JUTRO: 2 °C pogoda jutro

Puchar Świata w skokach narciarskich jedzie do Japonii. Najlepszy z Polaków na 14. miejscu

Piotr Żyła. Fot. PAP/EPA

Japończyk Ryoyu Kobayashi po raz drugi w karierze zdobył Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. W niedzielę w Planicy ostatnie zawody sezonu 2021/22 wygrał Norweg Marius Lindvik. Najlepszy z Polaków Dawid Kubacki był dziewiąty.

Drugi na słoweńskim mamucie był Japończyk Yukiya Sato, a trzeci reprezentant gospodarzy Peter Prevc.

Lindvik był w niedzielę zdecydowanie najlepszy. Prowadził już po pierwszej serii, w której skoczył 241,5 m. W drugiej aktualny mistrz świata w lotach jeszcze się poprawił – 245,5 m. Sato (236,5 i 242,5 m) stracił do niego 8,3 pkt, a Prevc (235,5 i 240 m) 18,5 pkt.

Po pierwszej serii trzeci był Piotr Żyła, uzyskał w niej 237,5 m. W finale wylądował jednak aż 16 m bliżej i ostatecznie zajął 12. miejsce.

Kubacki uzyskiwał 231 i 235 m. Trzeci z Polaków Kamil Stoch (225 i 231,5 m) uplasował się na 14. miejscu.

Ostatni konkurs sezonu odbywa się z udziałem jedynie 30 najlepszych zawodników klasyfikacji generalnej.

Kobayashi poprzednio był najlepszy w sezonie 2018/19. W obecnym o 106 punktów wyprzedził Niemca Karla Geigera. Z Polaków najlepszym okazał się 14. Żyła.

Japończykowi udało się wygrać, choć z powodu covidowych problemów na początku sezonu stracił trzy konkursy. Przed ostatnimi zawodami miał 89 punktów przewagi nad Geigerem. W niedzielę zajął ósme miejsce, a Niemiec dopiero 16.

W Pucharze Narodów mimo fantastycznego finiszu Słoweńców pierwsze miejsce utrzymali Austriacy, którzy zgromadzili o 47 punktów więcej. Polska zajęła szóstą pozycję.

Koniec sezonu nie oznacza jednak końca emocji w polskiej kadrze, choć mają one charakter pozasportowy. Na ten moment biało-czerwoni pozostają bowiem bez trenera. W piątek obecny szkoleniowiec Michal Dolezal, któremu właśnie wygasa kontrakt, poinformował, że kończy współpracę wobec braku oferty nowej umowy z PZN. W sobotę murem za Czechem stanęli zawodnicy, którzy zaapelowali do władz związku o przedłużenie z nim kontraktu. PZN poinformował, że kwestia trenera ma zostać rozwiązana w ciągu dwóch tygodni.

………………………………

Wyniki
1. Marius Lindvik (Norwegia) – 455,1 pkt (241,5 m/245,5 m)
2. Yukiya Sato (Japonia) – 446,8 (236,5/242,5)
3. Peter Prevc (Słowenia) – 438,6 (235,5/240,0)
4. Timi Zajc (Słowenia) – 437,2 (233,0/240,0)
5. Anze Lanisek (Słowenia) – 435,7 (231,0/244,5)
6. Ziga Jelar (Słowenia) – 435,2 (239,0/232,0)
7. Cene Prevc (Słowenia) – 425,4 (241,0/246,0)
8. Ryoyu Kobayashi (Japonia) – 423,7 (235,5/230,5)
9. Dawid Kubacki (Polska) – 422,5 (231,0/235,0)
10. Michael Hayboeck (Austria) – 421,7 (226,0/244,5)

12. Piotr Żyła (Polska) – 419,0 (237,5/221,5)
14. Kamil Stoch (Polska) – 416,3 (225,0/231,5)

Polska czwarta w konkursie drużynowym w Planicy

Polska zajęła czwarte miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamucim obiekcie w Planicy. Wygrała Słowenia przed Norwegią i Austrią. Biało-czerwoni stracili do...