Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przygotowania na przyjęcie nowych uchodźców. Wraca akcja „Paczka dla Ukrainy”

Fot. PAP/Paweł Supernak

Organizacje pożytku publicznego przygotowują się do kolejnej, ewentualnej fali uchodźców z Ukrainy. Może do niej dojść ze względu na odcięcie wielu obywateli Ukrainy od prądu, ciepła i wody.

Ks. Bogdan Sytczyk z Caritas Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej Kościoła greckokatolickiego zapewnia, że każdy uchodźca znajdzie dach nad głową.

Choć nasza północ jest daleko, to wiemy, że schronienia przez zimnem szuka się wszędzie. Jesteśmy, w miarę swoich możliwości, przygotowani. Jeżeli taka potrzeba zaistnieje, to pomoc mieszkaniową, czy jakakolwiek inna, będzie udzielona kolejnym uchodźcom z Ukrainy

– dodał ks. Sytczyk.

00:00 / 00:00

Potwierdza to także ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Przyznaje jednak, że ich ośrodki – przynajmniej na razie – są pełne.

Tak jest na przykład w ośrodku w Rybakach. Współpracujemy również seminarium duchownym „Hosianum”. Tam miejsca także są zajęte. Jeżeli będzie jednak kolejna fala uchodźców, to jesteśmy w stanie szukać i uruchamiać nowe miejsca

– podkreślał ks. Zięba.

00:00 / 00:00

Caritas wznawia także akcję „Paczka dla Ukrainy”, która polega na samodzielnym wypełnieniu kartonu produktami z czterech podstawowych kategorii: żywność z długim terminem ważności, kawa i herbata oraz cukier, artykuły higieniczne i kosmetyczne, a także słodycze. Dokładne instrukcje dotyczące przygotowania takiej paczki – z podziałem na darczyńców indywidualnych i biznesowych – są na stronie internetowej Caritas Polska.

O tym, że jako Polska musimy liczyć się z koleją falą uchodźców z Ukrainy, mówił wczoraj w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Jak stwierdził „Rosja stosuje terror wobec cywilów, dlatego zdesperowani ludzie mogą ponownie uciekać z domów. Jesteśmy w tej sprawie doświadczeni i będziemy się starali poradzić sobie tak dobrze, jak poprzednio.”

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w pomoc, Ukraina, uchodźcy, Caritas Archidiecezji Warmińskiej, organizacje pożytku publicznego, wojna w Ukrainie
Eksplozja w Przewodowie i zapora na granicy z Rosją. Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej. Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli: Jarosław Babalski – Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Słoma – Platforma...

Zamknij
RadioOlsztynTV