Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przybywa ukraińskich dzieci, które rozpoczęły naukę w elbląskich szkołach

Fot. A. Kulik

W Elblągu jest ponad 600 uchodźców z Ukrainy korzystających ze wsparcia miasta. Część dzieci i nastolatków już zapisało się do szkół podstawowych i średnich.

Na razie uczniów z Ukrainy jest niewielu, ale z każdym dniem ich liczba rośnie. Obecnie jest ich prawie 90. Inaczej traktowane są dzieci chodzące do podstawówki, inaczej zaś uczniowie liceum czy technikum. Miasto przyjęło zasadę, że ci starsi mogą po prostu włączyć się do wybranej klasy w placówce w typie swojej szkoły w ojczyźnie. To m.in. ze względu na dobrą znajomość języka angielskiego – zarówno uczniów polskich, jak i ich ukraińskich kolegów. Młodsze dzieci i nastolatki ze starszych klas podstawówki na razie są etapie przygotowawczym, żeby mogły się oswoić i zintegrować ze szkolną społecznością.

Uczniowie z Ukrainy mają w programie naukę języka polskiego jako języka obcego. Pomimo tego, iż są to ich pierwsze dni w nowej szkole, to będą się w niej uczyć, podobnie jak polscy uczniowie, do końca roku szkolnego. Natomiast samorząd Elbląga już planuje, co będzie się działo od 1 września, ponieważ część przybyszów zostanie w mieście na dłużej.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, samorząd, dzieci, nauka, szkoły
Ostatnie prace w nowej komendzie. Strażaków czeka przeprowadzka

Elbląscy strażacy pod koniec roku powinni przenieść się do nowej strażnicy przy ulicy Łęczyckiej. Obiekt jest już oddany w użytkowanie, ale wymaga jeszcze wyposażenia m.in. w...

Zamknij
RadioOlsztynTV