Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przez Warmię i Mazury przechodzi front burzowy. Prawie 300 interwencji strażackich. Ewakuowano obozy harcerskie

Fot. fotolia

Prawie 300 razy interweniowali strażacy po nawałnicach, które przeszły w piątek wieczorem przez Warmię i Mazury. Zalane są posesje, piwnice, połamane drzewa. Komendanci ewakuowali obozy harcerskie – poinformował  dyżurny warmińsko-mazurskiej straży pożarnej.

Do godz. 21 strażacy interweniowali 286 razy. To zdarzenia związane z usuwaniem wiatrołomów, podtopieniami lokalnymi, pozalewanymi piwnicami czy placami przed sklepami.

Strażacy poinformowali o obozach harcerskich, które decyzją komendantów zostały ewakuowane. To obozy w Brzeźnie Łyńskim, gdzie ewakuowano 82 harcerzy, w Rekownicy – 69 harcerzy, w Piduniu – 30 harcerzy oraz w Nowym Dworze – 89 harcerzy.

Niegroźnie ranny został mężczyzna, na którego w Rucianem Nidzie spadła gałąź. W Kominkach koło Reszla drzewo przewróciło się na drogę, tu nikomu nic się nie stało. Strażacy usuwali z jezdni drzewo powalone przez silny wiatr także na ulicy Bartąskiej w Olsztynie. Pompowali też wodę z zalanych piwnic w Bartągu, Łupstychu oraz na olsztyńskich Dajtkach i Jarotach. W Jonkowie, w budynku przy ulicy Hanowskiego, zapaliła się instalacja elektryczna.

W Rukławkach silny wiatr powalił drzewo i wyłamał słup energetyczny. W Ruszajnach zapalił się budynek mieszkalny. Na razie nie wiadomo jakie były przyczyny powstania pożaru.

Dyżurny Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego poinformował, że na jeziorach nie było żadnej interwencji. Żeglarze widząc warunki pogodowe i słuchając alertów zdążyli spłynąć do portów.

Jak poinformował wydział zarządzania kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego po burzach wyłączonych jest 349 stacji, a 6 tys. 110 odbiorców nie ma energii elektrycznej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla całego kraju. Szczególnie niebezpiecznie będzie w pasie od północy przez centrum po południe kraju, miedzy innymi na Warmii i Powiślu. Burzom towarzyszą: nawalne opady deszczu, do 60 litrów wody na metr kwadratowy oraz silne porywy wiatru do 100 kilometrów na godzinę,

Ulewa w Olsztynie

Fot. Archiwum RO

 

Autor: J. Golon/ Agnieszka Libudzka (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogoda, opady, burza, deszcz, straż poożarna, uwaga
Ostrzeżenie pogodowe: kolejne burze i upały na Warmii i Mazurach

Synoptycy zapowiadają kolejne burze w regionie. Ostrzeżenia zostały wydane już dla całego województwa warmińsko-mazurskiego. Będzie też upalnie. W powiatach ełckim i oleckim również mogą wystąpić burze...

Zamknij
RadioOlsztynTV