Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przekop Mierzei Wislanej może poprawić stan środowiska

Mierzeja Wiślana. Fot. K. Pakulnicki

Ministerstwo Środowiska zleciło wykonanie dokumentacji przyrodniczej i środowiskowej związanej z budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną – poinformował Polskie Radio Olsztyn Mariusza Gajda, wiceminister środowiska.

Zbadany zostanie też stan wód po obu stronach inwestycji, czyli Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Chodzi między innymi o mocno zanieczyszczone osady denne, które zostaną wybrane podczas pogłębiania torów wodnych, także na rzece Elbląg. Stan wód Zalewu Wiślanego od lat budzi zastrzeżenia. Do spłycania akwenu i kumulacji zanieczyszczeń przyczynia się człowiek. Do tego przez lata zaniedbane było pogłębianie torów wodnych.

– Paradoksalnie budowa nowej drogi wodnej może poprawić stan środowiska – uważa Urszula Kowalczyk z Instytutu Morskiego w Gdańsku. Zdanie to podziela wiceminister środowiska Mariusz Gajda, który podkreśla, że inwestycja nie należy do dużych i groźnych dla przyrody. Stan faktyczny potwierdzą badania naukowe. One też wytyczą dalsze działania chroniące środowisko.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

We wtorek 13 grudnia rząd zajmie się projektem budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

 

(msta/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w port, przekop, Zalew Wiślany, Mierzeja Wiślana
Naukowe spojrzenie na czystość wody w Zalewie Wiślanym

O poprawie jakości wód Zalewu Wiślanego rozmawiają w Elblągu naukowcy i specjaliści ochrony środowiska. Problem jest rozpatrywany w aspekcie gospodarczym, czyli pod kątem rozwoju turystyki oraz...

Zamknij
RadioOlsztynTV