Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przedszkola, hotele, galerie handlowe. Rząd luzuje kolejne obostrzenia i otwiera gospodarkę

Luzowanie obostrzeń wynika z potrzeby uruchomienia gospodarki, ale musimy działać ostrożnie i elastycznie. Czasami będziemy to luzować, czasem może się zdarzyć, że będziemy musieli zrobić krok wstecz. Taki jest charakter tego wirusa – powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł sanitarnych, zasad odstępu między ludźmi. Z domu wychodzimy do pracy, po zakupy, w sprawach ważnych dla zdrowia – trzymajmy się tych zasad

– powiedział szef rządu, i dodał:

Od 6 maja chcemy dopuścić otwarcie żłobków i przedszkoli. Decyzję o tym otwarciu podejmą organy założycielskie, a otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi. Zapewnimy środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach.

To bardzo dobra wiadomość – uważa dyrektorka przedszkola i żłobka Promyczek w Olsztynie Monika Lewicka.

00:00 / 00:00

Premier podał również ważną informację z perspektywy branży hotelarskiej i turystycznej:

Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca hotelowe. Ta data jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki. Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności.

To daje szansę hotelom i ośrodkom wypoczynkowym na wznowienie działalności po bardzo trudnym czasie przestoju. Jak powiedział Radiu Olsztyn prezes Warmińsko-Mazurskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki Wojciech Smieszek, to kluczowa dla branży decyzja, choć są wątpliwości, czy nowe warunki z zachowaniem izolacji skłonią klientów do korzystania z bazy noclegowej.

00:00 / 00:00

Mateusz Morawiecki zapowiedział też otwarcie galerii handlowych.

4 maja będą mogły być otwarte galerie handlowe. W podobnym reżimie obostrzeń jak w mniejszych sklepie – na 15 m2 może przebywać tylko jedna osoba. Wypracowaliśmy te rozwiązania z podmiotami prowadzącymi galerie handlowe.

Złagodzenie obostrzeń obejmie ponadto służbę zdrowia.

Po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia podjęliśmy decyzję, by uruchomić rehabilitację od 4 maja

– dodał prezes Rady Ministrów.

Premier poinformował także o częściowym uruchomieniu instytucji kultury – w konsultacji z organami założycielskimi – to również ma nastąpić od 4 maja.

Morawiecki podkreślił, że przyszłe etapy luzowania obostrzeń będą ogłaszane co dwa tygodnie.

Ale zaznaczam – możemy niektóre elementy przyspieszać, ale takie decyzje jeszcze nie zapadły. Sytuacja musi nam pozwolić wykonać odpowiednie analizy i w oparciu o nie podjąć decyzje

– zapewniał szef rządu.

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział:

Wczoraj mieliśmy niewiele ponad 300 zarażeń, wykonano ponad 14 tysięcy testów. Więcej osób zdrowieje niż ulega zakażeniu – z tego się niezwykle cieszymy. Chciałbym, żeby w tym kierunku wszystko przebiegało.

 

Redakcja: A. Dybcio za Kancelaria Premiera/A. Skrago

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gospodarka, przedszkola, hotele, galerie handlowe, żłobki, ograniczenia, uwaga, pilne, koronawirus
Raport Ministerstwa Zdrowia: 197 nowych przypadków zakażenia, nie ma wśród nich mieszkańców regionu

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 197 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To kolejny raport, w którym wśród zakażonych nie ma mieszkańców Warmii i Mazur. Resort podał również, że...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV