Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przedstawiciele wielu olsztyńskich środowisk apelują, aby nie głosować na Czesława Małkowskiego

Czesław Jerzy Małkowski. Fot. Przemysław Getka

Grupa olsztynian zaapelowała w liście otwartym, aby w II turze wyborów samorządowych  nie głosować na Czesława Małkowskiego. List podpisały też osoby związane z PiS.

Wcześniej szef PiS w regionie Jerzy Szmit powiedział, że rządy obecnego prezydenta Piotra Grzymowicza nie powinny być kontynuowane.

List otwarty podpisali aktorzy, naukowcy, a także sympatycy i osoby związane ze środowiskiem PiS  m.in. wieloletnia działaczka opozycji demokratycznej Anna Niszczak, Zenon Złakowski, Wojciech Kozioł, czy prezes Fundacji „Debata” Bogdan Bachmura.

W niedzielnej drugiej turze wyborów o stanowisko prezydenta Olsztyna walczyć będą obecny prezydent Piotr Grzymowicz i Czesław Jerzy Małkowski, który w 2009 roku został odwołany w referendum ze stanowiska prezydenta Olsztyna po tym, gdy urzędniczki oskarżyły go o molestowanie seksualne, a jedna o gwałt. Proces Małkowskiego o gwałt wciąż trwa, bo nieprawomocny wyrok 5 lat więzienia został uchylony.

List dotyczący kandydatury Małkowskiego na prezydenta Olsztyna jest kolportowany w formie ulotki, inna jego wersja widnieje na stronie podpiszto.pl. W internetowej petycji, jego autorzy apelują, aby w niedzielnych wyborach nie głosować na Małkowskiego, który – ich zdaniem –jako radny nie wykazywał się zaangażowaniem w pracy Rady Miasta, a jako prezydent zhańbił urząd”.

Czesław Małkowski składając obietnice wyborcze chwali się dokonaniami ze swojej prezydenckiej przeszłości, gdy tymczasem zasłynął przede wszystkim bywaniem, pokazywaniem się, wręczaniem kwiatów, co było przejawem koniunkturalnego nadużywania władzy i promocji własnej osoby. Wykorzystywał do tego różne sytuacje, nierzadko narażając miasto na śmieszność, jak choćby wtedy, gdy otwierał nieistniejący wówczas w Olsztynie szlak św. Jakuba (…) Należy także pamiętać o przeszłości Małkowskiego jako PRL-owskiego cenzora. Taki człowiek nie zagwarantuje rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Nie będzie autentycznie wspierał miejskiej kultury na wysokim poziomie i nie zapewni jej rozwoju z poszanowaniem zasad wolności artystycznej

– napisali autorzy internetowej petycji.

Olsztynie nie zasługuje na to, aby jego symbolem były obsceniczne nagrania z ratuszowej wieży, a miejsce pracy prezydenta kojarzono z pornograficznym zdjęciem

– podkreślili autorzy petycji.

Autorzy petycji przyznają, że są przedstawicielami różnych środowisk i różnią się w ocenie działań obecnego prezydenta Piotra Grzymowicza.

Wielu olsztynian uważa, że to wybór między dżumą, a cholerą. Taka opinia po dziesięciu latach prezydentury Piotra Grzymowicza poważnie obciąża jego konto i powinna być źródłem poważnej refleksji

– czytamy.

Mimo tego apelują, aby niedzielne wybory w Olsztynie nie zamieniły się „w rozstrzyganie o winie lub niewinności” Małkowskiego.

W mijającym tygodniu na antenie Radia Olsztyn, szef regionalnego PiS Jerzy Szmit powiedział, że

znając doświadczenia ostatnich lat rządów Piotra Grzymowicza nie chciałbym, by były one kontynuowane (…) Negatywnie oceniam to, jak Olsztyn się rozwija w stosunku do innych miast.

Szmit zapytany o Małkowskiego uchylił się od odpowiedzi.

Tę wypowiedź Szmita, Grzymowicz odebrał jako udzielenie poparcia Małkowskiemu. „To jest dla mnie jednoznaczne” – ocenił Grzymowicz w rozmowie z PAP i przyznał, że po pierwszej turze próbował się bezskutecznie umówić na spotkanie z kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna Michałem Wypijem. Wypij w pierwszej turze zdobył 3 miejsce uzyskując 13,9 tys. głosów. Po pierwszej turze Wypij w mediach społecznościowych poinformował, że nie udzieli poparcia żadnemu kandydatowi.

Apel o to, aby nie głosować na Małkowskiego wystosował do olsztynian także dziennikarz i twórca kabaretowy Piotr Bałtroczyk, który regularnie czyni tak w kolejnych wyborach, w których startuje Małkowski. Bałtroczyk w nagraniu zamieszczonym w portalu społecznościowym wielokrotnie nazywa Małkowskiego kłamcą i nawiązuje do seksafery. Oburzyło to m.in. córkę Małkowskiego, która wystosowała apel w obronie ojca.

Sam Małkowski w mediach społecznościowych mówi, że stał się w ostatnich dniach ofiarą „perfidnego ataku”. Dziś o godzinie 14 zapowiedział konferencję, na której ma podsumować kampanię.

Piotr Grzymowicz, który startuje z własnego komitetu wyborczego w pierwszej turze otrzymał 33,78 procent głosów, Małkowski – 30,66 procent.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w apel, prezydent Olsztyna, Czesław Jerzy Małkowski, kandydat, Małkowski
Więcej patroli i policyjnych kontroli. Rusza policyjna akcja Znicz

Dziś na drogach rozpoczyna się policyjna akcja Znicz. Funkcjonariusze będą pełnili służbę na drogach dojazdowych do nekropolii, zarówno w oznakowanych, jak i nieoznakowanych pojazdach. Będą też...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV