Przedsiębiorcy o zmianach w kodeksie pracy. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni
W poniedziałkowej audycji publicystycznej My, Wy, Oni rozmówcami Krzysztofa Kaszubskiego byli przedsiębiorcy.
Do studia przybyli:
- Wojciech Kowalski – zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność”,
- Ewa Wyka – wiceprzewodnicząca Rady Wojewódzkiej OPZZ,
- Rafał Laskowski – Konfederacja Pracodawców Lewiatan,
- Jan Zdziarstek – Kanclerz Loży Warmińsko-Mazurskiej, wiceprezes Zarządu BCC.
Tematy:
1. W Kodeksie pracy pojawi się urlop opiekuńczy
Urlop opiekuńczy przysługuje nie tylko rodzicom z racji opieki nad dziećmi, ale każdej osobie, która ma potrzebę zaopiekowania się kimś z najbliższej rodziny, także własnym rodzicem czy małżonkiem, czy nawet osobą formalnie obcą, która mieszka z nami pod jednym dachem. Urlop opiekuńczy nie jest płatny i przysługuje przez 5 dni w roku. Pracodawca nie może odmówić jego udzielenia, a sam wniosek urlopowy można złożyć nawet w przeddzień dnia wolnego.
2. 2 dni w roku możemy mieć wolne z tytułu siły wyższej
Dwa wolne dni z tytułu „siły wyższej”. Urlop możemy wykorzystać w każdej chwili, można go także zamienić na 16 godzin lub przez 8 dni można wychodzić z pracy dwie godziny wcześniej. Także tego urlopu pracodawca nie może odmówić i nie trzeba podawać powodów złożenia wniosku.
3. Urlop rodzicielski będzie dłuższy o 9 tygodni
Urlop rodzicielski wydłuża się z 32 do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i z 34 do 43 tygodni, gdy dzieci urodziło się naraz dwoje lub więcej. Korzystać z urlopu mogą oboje rodzice, żadne z nich nie może się zrzec „swoich” 9 tygodni (przy czym ojciec musi go wykorzystać już nie w ciągu 24, a 12 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia), przez resztę urlopu mogą opiekować się dzieckiem zamiennie. Za ten urlop płaci – jak dotąd – ZUS.
4. Nowe zasady wypowiadania umów na czas określony
Dotąd wypowiadając umowę o pracę na czas określony, pracodawca nie musiał podawać powodów takiego kroku. Teraz się to zmieni i – tak jak w przypadku umowy na czas nieokreślony – firma musi go wskazać, a zwalniany pracownik ma prawo odwołać się do sądu pracy.
Posłuchaj audycji Krzysztofa Kaszubskiego
Redakcja: M. Rutynowski za K. Kaszubski