Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przedłużono przetarg na projekt przekopu Mierzei Wiślanej

Jeszcze nie wiadomo, czy Mierzeja Wiślana zostanie przekopana w Skowronkach czy w Nowym Świecie

Aż 115 pytań trafiło do Urzędu Morskiego w Gdyni od firm zainteresowanych udziałem w przetargu na projekt dokumentacji kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Pierwotnie termin na składanie ofert wyznaczony był na poniedziałek 7 listopada, ale z powodu tak licznych zapytań Urząd Morski przedłużył go do najbliższego czwartku 10 listopada. Inwestycja jest priorytetem polskiego rządu. W całości sfinansowana będzie z budżetu państwa.

– Kontrakt na wykonanie dokumentacji projektu jest intratny, ale też skomplikowany. Obejmuje nie tylko samą śluzę, ale całą koncepcję inwestycji oraz analizy środowiskowe: ruchy rumowiska, badania falowe i geotechniczne – dodaje Anna Stelmaszyk- Świerczyńska z Urzędu Morskiego w Gdyni.

Nadal nie ma pewności co do lokalizacji inwestycji. Ze względu na ruch rumowiska pod uwagę brane są dwa miejsca – Skowronki i Nowy Świat – gdzie zniszczenie brzegu będzie mikroskopijne. Budowa kanału oraz towarzyszących mu przedsięwzięć powinna zostać zakończona do 2020 roku, najpóźniej do 2022.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

(mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kanał, przekop, skowronki, przetarg, Mierzeja Wiślana, Nowy Świat
Samorządowcy nie rezygnują z budowy Pętli Mazur

Nowy kanał połączyłby jeziora Tyrkło i Buwełno tworząc nową drogę wodną. Zdaniem samorządowców, "zielone światło" daje tej inwestycji planowany przekop Mierzei Wiślanej. Nowy szlak już jest...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV