Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prokuratura szuka w Helperze prawie 12 milionów złotych

Fot. Anna Minkiewicza-Zaremba

Prokuratura sprawdza, gdzie zniknęło prawie 12 milionów złotych na pomoc niepełnosprawnym.

Chodzi o działalność olsztyńskiego Stowarzyszenia Helper, które w kilku miejscowościach Warmii i Mazur prowadzi Środowiskowe Domy Samopomocy dla chorych między innymi na na Alzheimera.

Według olsztyńskiej prokuratury okręgowej, w latach 2012-2014 stowarzyszenie otrzymało na swoją działalność dotacje z pieniędzy publicznej o łącznej wartości 30 milionów złotych.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

– Jak wynika z dokumentów zabezpieczonych w stowarzyszeniu, wydało tylko 18 milionów. Natomiast prawie 12 milionów nie da się udokumentować – informuje prokurator Zbigniew Czerwiński, rzecznik olsztyńskiej prokuratury okręgowej.

Co więcej, są wątpliwości dotyczące także tych udokumentowanych 18 milionów. Po pierwsze, wszystkie roboty remontowo-budowlane wykonała jedna firma, co rodzi podejrzenia, czy robót finansowanych z publicznych pieniędzy nie wykonano zbyt drogo. Po drugie, pojawiają się też inne, trudne do uzasadnienia wydatki.

– Wśród dokumentów jest np. faktura za perfumy uznanych marek, pytanie, czy taki wydatek da się uzasadnić działalnością stowarzyszenia – mówi prokurator Zbigniew Czerwiński.

W tej sprawie nikomu na razie nie postawiono zarzutów. Reporterowi Radia Olsztyn nie udało się skontaktować z prezes Stowarzyszenia Helper Katarzyną Kaczmarek, żoną byłego posła PiS i byłego agenta CBA Tomasza Kaczmarka. Osoba blisko z nią związana w rozmowie telefonicznej poinformowała natomiast, że stowarzyszenie nie będzie udzielać żadnych komentarzy w sprawie prowadzonego śledztwa.

 

(apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prokuratura, pieniądze, sledztwo, dotacje, Helper, Stowarzyszenie Helper
Śledczy pracują nad sprawą kradzieży szczątków ludzkich

Olsztyńscy śledczy chcą wyjaśnić, kto i po co okrada groby ze szczątków pochowanych w nich ludzi. Tylko w tym roku odnotowano kilka takich przypadków. Olsztyńscy śledczy...

Zamknij
RadioOlsztynTV