Aktualności, Aplikacja mobilna, STYL i ZDROWIE
Program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego przedłużony. Kto może skorzystać?
Do końca 2024 r. będzie można korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Przewiduje to projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie.
Pierwotnie program pilotażowy miał obowiązywać do końca 2023 roku. Wydłużenie tego okresu o rok – do 31 grudnia 2024 r. – umożliwi, w opinii Ministerstwa Zdrowia, „przeprowadzenie niezbędnych działań legislacyjnych mających na celu wdrożenie i zaadaptowanie przetestowanych w ramach pilotażu rozwiązań do całości systemu ochrony zdrowia psychicznego”.
Pilotażowy program opieki psychiatrycznej dla dorosłych w centrach zdrowia psychicznego trwa od 2018 r. Do centrum zgłosić się może każdy, kto jest zaniepokojony swoim stanem zdrowia psychicznego lub osoba zaniepokojona zdrowiem psychicznym kogoś bliskiego. Nie potrzeba skierowania. Terminy psychoterapii czy konsultacji psychiatrycznej są w centrach znacznie krótsze niż w innych placówkach.
W każdym centrum działa punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, w którym dyżuruje psycholog. Na podstawie bezpośredniej rozmowy ustala on wstępny plan wsparcia. W pilnych przypadkach pomoc jest udzielana najpóźniej w ciągu 72 godzin. Wsparcie może obejmować wizyty u psychiatry, psychologa, psychoterapię indywidualną lub grupową, sesje rodzinne czy pobyt na oddziale dziennym.
Autor: A. Zbieg (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Trudny dostęp do specjalistów i coraz większy kryzys psychiczny dzieci i młodzieży
- Kilkuset Mikołajów biegiem wsparło psychiatrię dziecięcą w Olsztynie
- Dzieci i młodzież potrzebują wsparcia. Powstanie specjalistyczne centrum psychiatrii
- Czy w Szpitalu Miejskim w Elblągu powstanie centrum psychiatryczne? Posłuchaj rozmowy