Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Program budowy mieszkań na wynajem. Ile lokali powstanie w województwie warmińsko-mazurskim?

Fot. Fotolia.com

19 samorządów z Warmii i Mazur weszło do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. To spółka utworzona przez gminy wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości, która ma budować mieszkania na wynajem.

Gminy będą wskazywały i wnosiły do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej konkretne działki. Budżet państwa każdej gminie da 3 miliony złotych bezzwrotnej dotacji, do tego – za pośrednictwem Krajowego Zasobu Nieruchomości – sfinansuje do 45 procent wartości inwestycji. 15 procent mają dołożyć najemcy w formie wkładu własnego. Reszta będzie pochodziła z niskooprocentowanego kredytu udzielanego Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wicepremier Jarosław Gowin przekonywał, że program przyniesie efekty, bo zakłada współpracę rządu i samorządu.

My, strona rządowa, dostarczyliśmy rozwiązania prawne i dostarczamy niebagatelnego dofinansowania. Samorządowcy wskazują tereny i przeprowadzają potem proces rekrutacji chętnych.

00:00 / 00:00

Przyszłymi najemcami mają być osoby, które zarabiają zbyt dużo, by dostać mieszkanie komunalne, ale jednocześnie zbyt mało, by kupić sobie własne lokum np. za bankowy kredyt.

To jest program dedykowany osobom, które były do tej pory niewidoczne dla polskiego systemu. Były niewidoczne dla banków, nie miały szans na pozyskanie kredytów i były niewidoczne dla systemu wsparcia społecznego. Także spora grupa, sięgająca – według niektórych badań – nawet 60 procent społeczeństwa

– zwrócił uwagę poseł Porozumienia Michał Wypij.

00:00 / 00:00

Krajowy Zasób Nieruchomości wstępnie szacuje, że miesięczny czynsz wyniesie około 13 złotych za metr kwadratowy. Takie wynajmowane mieszkanie będzie można później wykupić. Wśród samorządów, które weszły do spółki, jest m.in. gmina Gietrzwałd.

Chciałbym, żeby docelowo było około 80 mieszkań. W samym Gietrzwałdzie w pierwszym etapie około 30, ale również mamy przygotowane działki w miejscowości Podlejki oraz w Sząbruku

– powiedział wójt Jan Kasprowicz.

00:00 / 00:00

Ile czasu trzeba poczekać na pierwsze mieszkania z nowego programu?

Proces inwestycyjny ma swoją dynamikę. W kilku gminach będziemy mieli przyjemność pozyskać od gmin nieruchomości, które już mają pozwolenia na budowę i tam ten proces będzie szybszy. Jeśli jest to grunt z pozwoleniem na budowę, to możemy założyć, że w ciągu 3 – 3,5 roku będziemy w stanie oddać te mieszkania

– szacował Jarosław Pucek, wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

00:00 / 00:00

Na razie Krajowy Zasób Nieruchomości przewiduje, że na Warmii i Mazurach powstanie około tysiąca mieszkań z tego programu.

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mieszkanie, Jarosław Gowin
Jarosław Gowin o 200 milionach złotych dla regionu i rezygnacji z poparcia kandydatury Lidii Staroń na RPO

Czekam na decyzję koalicjantów w sprawie dodatkowych 200 milionów dla Warmii i Mazur – mówił w Olsztynie wicepremier Jarosław Gowin. 2 miesiące temu w stolicy Warmii...

Zamknij
RadioOlsztynTV