Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Profilaktyka 40 PLUS. Z badań skorzystało zaledwie 12 procent uprawnionych

Wciąż można korzystać z bezpłatnych badań z programu Profilaktyka 40 PLUS. Ministerstwo Zdrowia kolejny raz zdecydowało o jego przedłużeniu – tym razem do końca roku.

W ciągu trzech lat z programu skorzystało 2 miliony 800 tysięcy Polaków z 23 milionów uprawnionych, czyli w sumie nieco ponad 12 procent. – W województwie warmińsko-mazurskim przebadało się prawie 100 tysięcy osób – 64 675 kobiet i 42 583 mężczyzn.

Na bezpłatne badania można dostać skierowanie od lekarza rodzinnego, ale także zapisać się samodzielnie, przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta, albo aplikacji moje IKP. – W programie Profilaktyka 40 PLUS można wykonać szereg badań – powiedziała Magdalena Mil z warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ. Diagnostyka jest prowadzona m.in. w kierunku cukrzycy, zaburzeń pracy wątroby i nerek, rytmu serca, zaburzeń związanych z ciśnieniem krwi i wykrywania raka jelita grubego.

W województwie-mazurskim badania takie można wykonać w ponad 80 placówkach medycznych. Program „Profilaktyka 40 plus” potrwa do końca tego roku.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: K. Piasecka
Redakcja: K. Ośko

Więcej w badanie, diagnostyka, program, badanie diagnostyczne
Samorządy dostały pieniądze na poprawę bezpieczeństwa

Cztery samorządy z regionu otrzymały dofinansowanie z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka. Dzięki temu poprawi się przede wszystkim bezpieczeństwo...

Zamknij
RadioOlsztynTV