Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Profesor Wojciech Maksymowicz w koronawirusie w Polsce: Sanepid jest teraz wojskiem sanitarnym

Profesor Wojciech Maksymowicz. Fot. P.Getka

My lekarze byliśmy przygotowani na to, że w którymś momencie pojawi się wirus, który nie zna granic – powiedział W Porannych pytaniach wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Wojciech Maksymowicz.

Granice są tylko na papierze. W globalnym świecie nie ma możliwości, żeby nie było trudności i kłopotów, takich jak zagrożenia epidemiologiczne.

Były minister zdrowia i poseł Porozumienia został szefem zespołu koordynującego działania dotyczące koronawirusa na polskich uczelniach. Jak mówił  zespół ma się zebrać jeszcze dziś.

Gość Radia Olsztyn, komentując pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa w Polsce podkreślał, że sprawy dotyczące metod leczenia, postępowania, rygorów i procedur są w jednych rękach.

W Polsce nadzoruje to główny inspektor sanitarny kraju profesor Jarosław Pinkas, potem są wojewódzcy i powiatowi inspektorzy sanitarni. Inspektorat wojewódzki prowadzi doktor Janusz Dzisko. W tym momencie sanepid jest takim wojskiem sanitarnym i monitoruje wszystkie zadania dotyczące działania zabezpieczającego, metod leczenia itd.

Profesor Wojciech Maksymowicz przekonywał, że od koronawirusa, który zakaził około 90 tysięcy ludzi na całym świecie dużo groźniejszy jest wirus grypy, który w w roku 2018 spowodował 600 tysięcy zgonów.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Redakcja; B.Świerkowska-Chromy za K.Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wojciech Maksymowicz
Profesor Wojciech Maksymowicz pokieruje zespołem koordynującym działania dotyczące koronawirusa na polskich uczelniach

W skład kilkunastoosobowego zespołu weszli przedstawiciele konferencji rektorów, studentów, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i niektórych departamentów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na czele zespołu który będzie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV