Prof. Wiesław Łach o wspólnym celu Polaków – niepodległości. Posłuchaj Porannych Pytań
W 1918 roku mamy fakt, który zjednoczył Polaków – tak o Narodowym Święcie Niepodległości mówił w Porannych Pytaniach prof. Wiesław Łach, kierownik Katedry Wojskoznawstwa i Studiów Strategicznych Wydziału Humanistycznego UWM. Przypomniał, że 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono dopiero w roku 1937.
Profesor zaznaczył, że w jednym celu zjednoczyły się wszystkie opcje polityczne.
Jaskrawość polityczna była pomiędzy prawicą, endecją a lewicą czy socjalistami. Piłsudski – socjalista, a Dmowski – endek, który tworzył komitet polski. Pretendował do reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej. Pogodzono się, aby walczyć o granice państwa polskiego na forum dyplomatycznym – w Wersalu, ale także zbrojnie.
Profesor podkreślił, że w przedwojennej Polsce święto obchodzono tylko dwa razy.
Związane to było głównie z dyskusją narodową w całym społeczeństwie, jaki fakt, dzień uznać za moment odzyskania niepodległości. W tym znaczeniu trzeba uznać cały miesiąc listopad – w tym miesiącu podjęto wiele ważnych decyzji dla funkcjonowania państwa polskiego.
Ostatecznie za symboliczną datę uznano właśnie 11 listopada nawiązując w ten sposób do zakończenia I wojny światowej. 11 listopada 1918 roku w Compiegne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec. Dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski.
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione 23 kwietnia 1937 roku. Ponownie, po okresie komunizmu, przywrócono je w roku 1989.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego
Autor: K. Kaszubski
Redakcja: M. Rutynowski