Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prof. Górecki nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję rektora UWM

Prof. Ryszard Górecki. Fot. A. Chmielewska

Nie będę startował w nadchodzących wyborach rektorskich, wracam do nauki, chcę się poważnie zaangażować w projekt badawczy – powiedział PAP prof. Ryszard Górecki, który od 20 lat zasiada we władzach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jako rektor lub prorektor.

Prof. Ryszard Górecki to pierwszy rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uczelnia powstała w 1999 roku z połączenia trzech odrębnych uczelni: Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie oraz Warmińskiego Instytutu Teologicznego. Od tamtej pory – z przerwą na jedną kadencję jako prorektor – prof. Górecki nieprzerwanie jest rektorem UWM.

W nadchodzących wyborach, które będą wiosną, nie wystartuję. Oddaję pole do działania młodszym – powiedział PAP prof. Górecki. Dodał, że rezygnacja z kierowania olsztyńskim uniwersytetem nie oznacza rezygnacji z aktywności zawodowej.

Chcę pozostać w nauce, jestem członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i w to chcę się zaangażować. Moja katedra ma też ciekawy program współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, łączący w sobie chemię z biologią, biotechnologią i medycyną. Z tego zakresu mamy duży program badawczy, który prowadzi moja Katedra Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin. Będę miał co robić – powiedział prof. Górecki.

Prof. Górecki kierowanie uczelnią łączył z pracą w Senacie, był senatorem Platformy Obywatelskiej VI, VII i VIII kadencji.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w profesor, UWM, Ryszard Górecki
Będzie nowy kierunek na olsztyńskim UWM-ie. Przemysł farmaceutyczny sposobem na rozwój regionu?

Rozwój medycyny, chemii i farmaceutyki na uczelniach wyższych kluczem do rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego. Do takich wniosków doszli między innymi uczestnicy spotkania z wiceministrem nauki i szkolnictwa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV