Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Proces w sprawie ustawiania przetargów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Trzy osoby na ławie oskarżonych

UWM Olsztyn. Fot. Przemysław Getka

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie trwa proces trzech osób oskarżonych m. in. o ustawianie przetargów publicznych na organizację konferencji i szkoleń.

Przetargi miały się odbywać w ramach projektów unijnych realizowanych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. W piątek sąd rozpocznie przesłuchania świadków.

Jak przypomniał rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski, olsztyńska prokuratura okręgowa na początku tego roku przesłała do sądu akt oskarżenia przeciwko Karolowi R., Anecie P.-R. oraz Iwonie P. Są oni oskarżeni o popełnienie przestępstw dotyczących m.in. ustawiania przetargów publicznych i prania brudnych pieniędzy. Sprawa dotyczy przetargów publicznych, realizowanych w latach 2014-2015 na rzecz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Karol R. prowadził w tym czasie działalność gospodarczą, ale – podobnie jak jego żona Aneta P.-R. – był także zatrudniony na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim jako pracownik administracyjny. Ich wspólną znajomą była Iwona P., która prowadziła firmę eventową w Warszawie.

Według ustaleń śledztwa, oskarżeni wiedząc, że UWM realizuje ze środków publicznych różnego rodzaju projekty i mając dostęp do dokumentów przetargowych, postanowili wykorzystać tę sytuację w sposób przestępczy. Mianowicie, mieli oni uzgodnić między sobą, że oferty w przetargach będzie składać firma Iwony P., a po uzyskaniu zamówienia publicznego organizacją szkoleń i konferencji w rzeczywistości zajmą się Karol R. ze swoją spółką i jego żona Aneta P.-R. Uzyskane w ten sposób korzyści majątkowe miały trafiać przede wszystkim do oskarżonych małżonków.

Zdaniem prokuratora, z przeprowadzonego śledztwa wynika, że oskarżeni mieli w tym celu wykorzystać m.in. projekt pt.: „Dobre prawo – sprawne rządzenie” realizowany przez Międzynarodowe Centrum Biznesu i Administracji Publicznej UWM, a finansowany przez ówczesne Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz ze środków Unii Europejskiej. Aneta P.-R. była w tym czasie asystentem koordynatora tego projektu. W ocenie prokuratury, w wyniku przestępczych działań oskarżonych i zmowy przetargowej, UWM udzielił firmie Iwony P. sześciu zamówień na prowadzenie szkoleń w ramach właśnie tego projektu.

 

Autor: PAP (A.Libudzka)
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, pieniądze, Olsztyn, UWM, proces, uniwersytet, projekt, przetarg, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, oskarżeni
Prezenty, bombki i anioł. Olsztyn nabiera świątecznego klimatu

Od kilku dni na olsztyńskim Starym Mieście trwa montaż świątecznych dekoracji. Są elementy nawiązujące do świętego Mikołaja, ogromne prezenty i bombka. Od strony Wysokiej Bramy można...

Zamknij
RadioOlsztynTV