Problemy z przetargami na dokumentację obwodnic. Unieważniono trzy postępowania

Budowa drogi, fot. K. Głębocki
W tym tygodniu olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad unieważnił trzy postępowania.
Olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad unieważnił przetargi na sporządzenie studium techniczno-ekonomiczno- środowiskowego obwodnicy Pisza, obwodnicy Szczytna, a także północnej obwodnicy Olsztyna wraz z obwodnicą Dywit.
W tym ostatnim przypadku było to już drugie nieudane podejście do wyłonienia wykonawcy dokumentacji wymaganej przed budową drogi.
Wszystkie trzy unieważnione przetargi łączy jedno – startowała w nich firma, którą trzeba było wykluczyć, bo w swojej ofercie podawała informacje mogące wprowadzać w błąd.
Informacje mogące wprowadzać w błąd dotyczyły kwalifikacji i doświadczenia personelu. Wskazywane w ofertach osoby albo nie pełniły wymaganych ról w innych opracowaniach, albo pełniły je w innym niż wymagany okresie lub zakresie
– wyjaśnia Karol Głębocki z olsztyńskiego oddziału GDDKiA.
W przetargu na obwodnicę Szczytna ta firma była jedyną, która złożyła ofertę. W dwóch pozostałych unieważnionych przetargach startowały jeszcze inne firmy, ale dwie z nich były za drogie, a jeszcze jedna nie dostarczyła wyceny niektórych elementów zamówienia.
Te problemy wynikają z sytuacji na rynku. W całym kraju toczy się na tyle dużo inwestycji, że niekiedy brakuje ekspertów, także w dziedzinie projektowania.
Mamy bardzo dużo inwestycji nie tylko wielkich, funkcjonuje też Fundusz Dróg Samorządowy. Stąd na rynku pojawiło się znacznie więcej zleceń. Natomiast sprawdzamy to, weryfikujemy. Lepiej niekiedy anulować przetarg i rozpisać go ponownie, niż mieć później problemy na kolejnych etapach realizacji zamówienia
– mówi Paweł Czemiel, doradca ministra infrastruktury i radny sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.
Warto podkreślić, że obwodnice Olsztyna, Szczytna i Pisza mają być budowane z programu budowy 100 obwodnic, a to program wieloletni. W całym kraju ma być realizowany do 2030 roku.
Obwodnice w województwie warmińsko-mazurskim miały zostać wybudowane nieco wcześniej, dlatego były wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit uważa, że nie ma ryzyka skreślenia ich z listy z powodu obecnych problemów z przetargami.
Nie mamy tu jakichś krótkich terminów, że jest rok czy dwa na zrealizowanie inwestycji, tylko jest odpowiednio dużo czasu, by wszystko właściwie przygotować.
Z programu budowy 100 obwodnic w województwie warmińsko-mazurskim mają być realizowane jeszcze dwa inne projekty: obwodnica Smolajn oraz obwodnica Gąsek. Obie są bardziej zaawansowane, niż północna obwodnica Olsztyna oraz obwodnice Pisza i Szczytna. W przypadku Gąsek trwają prace projektowe, natomiast w przypadku Smolajn na finiszu jest przetarg, który ma wyłonić wykonawcę drogi.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza
Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy