Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Problemy z przetargami na dokumentację obwodnic. Unieważniono trzy postępowania

Budowa drogi, fot. K. Głębocki

W tym tygodniu olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad unieważnił trzy postępowania.

Olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad unieważnił przetargi na sporządzenie studium techniczno-ekonomiczno- środowiskowego obwodnicy Pisza, obwodnicy Szczytna, a także północnej obwodnicy Olsztyna wraz z obwodnicą Dywit.

W tym ostatnim przypadku było to już drugie nieudane podejście do wyłonienia wykonawcy dokumentacji wymaganej przed budową drogi.

Wszystkie trzy unieważnione przetargi łączy jedno – startowała w nich firma, którą trzeba było wykluczyć, bo w swojej ofercie podawała informacje mogące wprowadzać w błąd.

Informacje mogące wprowadzać w błąd dotyczyły kwalifikacji i doświadczenia personelu. Wskazywane w ofertach osoby albo nie pełniły wymaganych ról w innych opracowaniach, albo pełniły je w innym niż wymagany okresie lub zakresie

– wyjaśnia Karol Głębocki z olsztyńskiego oddziału GDDKiA.

W przetargu na obwodnicę Szczytna ta firma była jedyną, która złożyła ofertę. W dwóch pozostałych unieważnionych przetargach startowały jeszcze inne firmy, ale dwie z nich były za drogie, a jeszcze jedna nie dostarczyła wyceny niektórych elementów zamówienia.

Te problemy wynikają z sytuacji na rynku. W całym kraju toczy się na tyle dużo inwestycji, że niekiedy brakuje ekspertów, także w dziedzinie projektowania.

Mamy bardzo dużo inwestycji nie tylko wielkich, funkcjonuje też Fundusz Dróg Samorządowy. Stąd na rynku pojawiło się znacznie więcej zleceń. Natomiast sprawdzamy to, weryfikujemy. Lepiej niekiedy anulować przetarg i rozpisać go ponownie, niż mieć później problemy na kolejnych etapach realizacji zamówienia

– mówi Paweł Czemiel, doradca ministra infrastruktury i radny sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

Warto podkreślić, że obwodnice Olsztyna, Szczytna i Pisza mają być budowane z programu budowy 100 obwodnic, a to program wieloletni. W całym kraju ma być realizowany do 2030 roku.

Obwodnice w województwie warmińsko-mazurskim miały zostać wybudowane nieco wcześniej, dlatego były wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit uważa, że nie ma ryzyka skreślenia ich z listy z powodu obecnych problemów z przetargami.

Nie mamy tu jakichś krótkich terminów, że jest rok czy dwa na zrealizowanie inwestycji, tylko jest odpowiednio dużo czasu, by wszystko właściwie przygotować.

Z programu budowy 100 obwodnic w województwie warmińsko-mazurskim mają być realizowane jeszcze dwa inne projekty: obwodnica Smolajn oraz obwodnica Gąsek. Obie są bardziej zaawansowane, niż północna obwodnica Olsztyna oraz obwodnice Pisza i Szczytna. W przypadku Gąsek trwają prace projektowe, natomiast w przypadku Smolajn na finiszu jest przetarg, który ma wyłonić wykonawcę drogi.

 Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drogi, obwodnica, budowa, droga, przetarg
Przetargi na kolejne obwodnice unieważnione. Powodem m.in. braki w dokumentacji i zbyt wysoka cena

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad unieważniła postępowanie przetargowe na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla obwodnicy Pisza w ciągu DK 58 i DK 63. Jak poinformował rzecznik...

Zamknij
RadioOlsztynTV